8. června 2023Práva a povinnosti z pohledu zaměstnance
O tom, jaké povinnosti má v oblasti BOZP ze zákona zaměstnavatel, u nás najdete mnoho článků. Jak je to ale s bezpečností práce z pohledu zaměstnance? Na co má …
Za poskytování osobních ochranných pracovních prostředků je odpovědný zaměstnavatel, jak vyplývá ze zákoníku práce č. 262/2006 Sb. § 104. Požadavky jsou upřesněny v nařízení vlády č. 495/2001 Sb., kde je např. v § 3 odst. 4 uvedeno: „Způsob, podmínky a dobu používání ochranných prostředků stanoví zaměstnavatel na základě četnosti a závažnosti vyskytujících se rizik, charakteru a druhu práce a pracoviště a s přihlédnutím k vlastnostem těchto ochranných prostředků.“
Obecně nejsou požadavky na používání OOPP v jednotlivých profesích stanoveny, stejně tak jejich životnost apod. V příloze č. 3 NV č. 495/2001 Sb. je sice seznam prací a činností, které vyžadují poskytování ochranných prostředků, rozhodující je však posouzení zaměstnavatele. Důvody, proč a jaké OOPP vydat zaměstnanci, musí tedy znát především zaměstnavatel a osoba odborně způsobilá v prevenci rizik, tedy OZO, která vyhodnotí rizika na pracovišti zaměstnavatele a na jejich základě doporučí vhodná OOPP pro zaměstnance.
V této souvislosti je nutno uvést, že prvotně se zaměstnavatel musí snažit rizika odstranit, např. změnou technologie, výměnou zařízení apod. Dále musí zaměstnavatel ověřit možnost dostatečného omezení rizik pomocí prostředků kolektivní ochrany, např. zakrytováním, zamezením přístupu apod. Teprve poté by měl přistoupit k výběru správných OOPP.
Proto doporučujeme při stanovení OOPP konzultaci s Osobou odborně způsobilou v prevenci rizik nebo Technikem BOZP a PO.
(zdroj: bozpinfo.cz)
V nejisté době pracuj v jistém oboru, BOZP = JISTOTA. Kontroly ze strany státu tady jsou a budou v každé době. Ty naopak pomáháš s řešením a ochranou podnikání.Pracuj s jedničkou na trhu!