Porušení norem BOZP – lajcky postavené lešení stálo život mladou památkářku

Lajdáctvím stavařů přišla o život 26letá pracovnice Národního památkového ústavu v Plzni Lucie Štěrbová. Vloni v dubnu při kontrole opravy římsy historické budovy v Boru na Tachovsku spadla z lešení a zabila se.

Tachovský soud v úterý rozhodl, že vinu na nehodě mají Tomáš Horváth (45), který lešení postavil v rozporu s bezpečnostními předpisy, a Roman Homolka (46), který ho i přes chybějící ochranné prvky užíval při opravě budovy.

Za ublížení na zdraví s následkem smrti dostali oba trest dvacet měsíců vězení, který jim byl podmíněně odložen na zkušební dobu tří let. Pozůstalým vyplatila pojišťovna jako nemajetkovou újmu téměř tři milióny korun.

Takový přístup prochází do té doby, než se stane malér a dojde na lámání chleba. Což je bohužel tento případ. Miroslav Vajgant, soudce

Mladá památkářka tehdy vylezla po lešení na čtvrté podlaží, kde se jí zatočila hlava, zavrávorala a propadla mezi podlážkou a bočním zábradlím. Právě tam chyběla ještě středová tyč a podlahová zarážka, tzv. okopové prkno.

Nepochybně vinou obžalovaného Horvátha bylo, že nepostavil lešení tak, aby odpovídalo bezpečnostním normám. Chybělo především zdvojené zábradlí. Druhý obžalovaný si zase musel být vědom, s ohledem na patřičné proškolení, chybějících bezpečnostních prvků, a přesto tam umožnil pohyb dalších osob,“ uvedl předseda senátu Miroslav Vajgant s tím, že oba stavebníci přistupovali k bezpečnosti práce (BOZP) velmi lehkomyslně.

„Takový přístup prochází do té doby, než se stane malér a dojde na lámání chleba. Což je bohužel tento případ, kdy díky tomu zemřela mladá žena,“ upozornil soudce. V odůvodnění rozsudku rovněž poukázal na částečné spoluzavinění ze strany zaměstnavatele poškozené, tedy státního památkového ústavu. „Nebyla řádně poučena o bezpečnosti práce na lešení. Možná by tam ani nevlezla, když by zjistila, že tam chybějí zábradlové tyče,“ dodal Vajgant.

(zdroj Patrik Biskup, pravo)

Související články:

Inspektoři práce mohou zaskočit i vaši firmu

Každou firmu asi nezaskočí komando 20 úředníků v čele Maláčové a Stropnického, jako se to stalo dne 20. 7. 2021, kdy tato akce “Férová práce” byla značně medializována. Z našeho …

Inspektoři práce mohou zaskočit i vaši firmu

Pracovnělékařské prohlídky po ukončeném nouzovém stavu

Od 12. dubna již není vyhlášen nouzový stav na území České republiky.Nelze tedy vstupní prohlídku nahradit čestným prohlášením v pracovněprávním vztahu vzniklém po 19. 1. 2021. Stejné pravidlo se uplatní i pro vydávání zdravotních …

Pracovnělékařské prohlídky po ukončeném nouzovém stavu

Chci informační schůzku