BOZP – bezpečnost při práci s motorovou pilou, co vše je nutné dodržovat? Zásady a doporučení.

Práce s motorovou pilou ulehčuje pracovní činnost zaměstnancům údržby zeleně, pracovníkům při kácení stromů, atd. Zároveň práce s tímto strojem je velmi nebezpečná. Určitě není na škodu ověřit si, že neriskuji vlastní zdraví, ani zdraví svých spolupracovníků při výkonu pracovní činnosti u zaměstnavatele. Pojmy jako zpětný vrh nebo bezpečnost práce mohou vzbuzovat úsměv, ale jejich podcenění se vyplatit nemusí. 

Bezpečnostní symbol


Tento bezpečnostní symbol je používán pro zdůraznění pravidel bezpečné práce. Jestliže spatříte tento symbol, důkladně pročtěte a pečlivě sledujte takto zdůrazněná pravidla pro bezpečnost práce. Snížíte tím nebezpečí vzniku pracovního úrazu!

UPOZORNĚNÍ

Všechny řezací řetězy mohou být příčinou zpětného vrhu motorové pily, což muže vést k nebezpečné ztrátě kontroly nad motorovou pilou, ohrožení obsluhy pily a přihlížejících. 
Dodržujte všechny pokyny uvedené v NÁVODU K OBSLUZE vaší motorové pily. Respektujte pokyny pro správnou obsluhu a údržbu pilového řetězu, vodící lišty a řetězky!

Zásady omezující možnost vzniku zpětného vrhu

* Uvědomte si vaše osobní schopnosti ovládáni motorové pily 
* Seznamte se důkladně s vaším pilovým řetězem

Jestliže nemáte dostatek zkušeností a neabsolvovali jste speciální kurs pro zvládnutí zpětného vrhu, pak vás OREGON nabádá používat pouze řetězy, které jsou konstruovány pro snížení nebezpečí vzniku zpětného vrhu.

OREGON 91 SG je pilový řetěz konstruovaný pro snížené nebezpečí vzniku zpětného vrhu, určený pro občasné uživatele.

Co je zpětný vrh 

Zpětný vrh je nebezpečný zpětný nebo dopředný pohyb vodící lišty motorové pily vznikající v okamžiku, kdy pilový řetěz v oblasti vrcholu vodící lišty narazí na jinou překážku než řezaný kmen, jako např. jiný kmen, větev nebo když dojde k sevření vodící lišty v řezu.

Pomoc k zabránění úrazu

Zásady pro omezení možnosti vzniku zpětného vrhuVznik zpětného vrhu

  1. Buďte v každém okamžiku připraveni na možnost vzniku zpětného vrhu. Vždy sledujte polohu vrcholu vaši vodicí lišty.
  2. Různé druhy pilových řetězů jsou vhodné pro většinu prováděných prací. Používejte vždy řetěz vhodný pro Váš typ e řezání, řetěz co nejbezpečnější s nejmenším nebezpečím zpětného vrhu.
  3. Vodící lišty se štíhlým vrcholem jako je OREGON DOUBLE GUARD jsou doporučeny pro vaši maximální bezpečnost s nejmenším nebezpečím zpětného vrhu.

 

Oděvní a ochranné pomůcky

Oděvní a ochranné pomůcky

POZNÁMKA: oblékněte se odpovídajícím způsobem pro druh vykonávané práce. Nepoužívejte oděv, který je příliš těsný, nebo příliš volný.

Naše společnost provádí odborná školení manipulace s motorovou pilou. V případě dotazů se na nás obraťte, rádi Vám poskytneme zdarma konzultaci u Vás na firmě v rámci celé ČR. Naše pobočky najdete v každém krajském městě. více zde v odkazu pobočky EXTÉRIA.

Telefonní kontakt: 558 273 577

Související články:

Co jsou muskuloskeletální poruchy a jak jim předejít?

Muskuloskeletální poruchy patří mezi nejběžnější zdravotní potíže v Evropě, které souvisejí přímo s prací. Jsou také nejčastější příčinou pracovní neschopnosti. O co vůbec jde a jak jim lze předcházet? …

Co jsou muskuloskeletální poruchy a jak jim předejít?

Rizikový hluk na pracovišti

Hluk patří mezi rizika, která jsou na pracovišti opomíjená. Vystavování se hluku v dlouhodobém měřítku přitom může mít negativní důsledky na vaše zdraví. Co vám při …

Rizikový hluk na pracovišti

Chci informační schůzku