Smrtelný pracovní úraz – Traktoristu zachytil balíkovač slámy. Našli ho uvnitř

Sezóna se zemědělcům naplno rozjela a záchranáři už museli zasahovat u prvního tragického úrazu. Na poli u Sopotnice na Orlickoústecku zachytil lis na trávu traktoristu. Nehodu nemohl přežít.

Sběrací zařízení je vyladěné tak, aby z pole posbíralo co nejvíc pícniny. K neštěstí stačí, aby měl člověk třeba jen volný rukáv. Za něj ho dokáže chytit a obrovskou silou vtáhnout dovnitř. Přesně tohle se nejspíš stalo v poledne na poli za vesnicí.

Stroj materiál lisuje a dělá z něj až třísetkilové balíky. Je velmi pravděpodobné, že se tráva v zařízení ucpala. Traktorista ji chtěl nejspíš uvolnit, ale lis nevypnul. Když k traktoru dorazili jeho příbuzní, zařízení bylo ještě v otáčkách. Padesátiletý muž zůstal uvnitř.

Letečtí záchranáři potvrdili to, co bylo evidentní už od začátku. Stroj muže ve vteřině usmrtil. Hasiči museli už jen vytáhnout tělo z útrob stroje.

U zemřelého byla nařízená soudní pitva,“ doplnila mluvčí policie z Ústí nad Orlicí Lenka Vilímková.

O příbuzné se stará psycholog. „Můj úkol byl poskytnout nějakou postraumatickou péči pozůstalým, aby se líp vyrovnali s tou tragickou událostí,“ dodal krizový intervent Jakub Hlavsa.

Příčina této události je nadále v prověřování. Na každém podobném zařízení jsou obsluze na očích podrobné instrukce, jak s ním bezpečně zacházet. Zatím to vypadá, že jim zemědělec příliš pozornosti nevěnoval.

(zdroj: bozpinfo)

Související články:

Co je nového v oblasti BOZP pro rok 2024?

V minulém roce proběhla významná změna způsobu stanovení hodnoty bodu pro odškodnění za pracovní úraz či nemoci z povolání. Vláda nově stanovila hodnotu bodu na 1 % průměrné …

Co je nového v oblasti BOZP pro rok 2024?

Chci informační schůzku