29. dubna 20251. květen – Svátek práce a jeho význam v kontextu BOZP
Svátek práce, který si v České republice připomeneme již za pár dnů – 1. května, je tradičně spojen s úsilím o lepší pracovní podmínky. Z historického pohledu jde o významný den …
Existuje řada nemocí z povolání a můžeme mezi ně zařadit také astma. Právě na něj se často zapomíná, protože může být způsobeno i jinými faktory. Jak lze tedy prokázat, že opravdu vzniklo v souvislosti s pracovním prostředím?
Profesní astma vzniká přímo v souvislosti s vaším pracovním prostředím. Pokud jste tedy trpěli astmatem už někdy v dětství a v práci se vám začíná opět projevovat, nejedná se o profesní astma.
Profesní astma musí tedy prokazatelně souviset s některým z faktorů, které na vás působí na pracovišti.
Astma je chronický zánět dýchacích cest, které je většinou způsobené vdechováním výparů z chemikálií nebo z prachu a dalších látek. Onemocnění si většinou všimnete až po delší době, ale typickými příznaky jsou dušnost, sípání, ucpaný nos a podrážděné oči. Můžete si tedy zpočátku myslet, že se jedná o nachlazení nebo alergickou reakci.
Přečtěte si také: Nejčastější nemoci z povolání.
Onemocnění se nedá jednoznačně vyhnout, pokud se nevyhnete daným spouštěčům. U některých povolání bohužel není možné vyhýbat se určitému pracovnímu prostředí. V tomto případě byste museli úplně změnit práci. Existují způsoby, jak alespoň minimalizovat riziko vzniku astmatu z povolání. Například hodnocení rizik vzhledem k astmatu, snížení doby expozice dráždivým látkám a další.
V prvé řadě je nutné omezit kontakt s danou dráždivou látkou. Obecně byste se měli dále vyhnout vdechování chemických látek, jako je chlor, oxid siřičitý či prach. V horších případech léčba zahrnuje léky a další dýchací pomůcky.