Je tolerance kouření elektronických cigaret na pracovišti správná? Čím se liší od běžných cigaret?

Již v článku o kouření na pracovišti jsme se zmiňovali o problematice vymezení zákazu kouření. Výsledkem bylo, že zaměstnavatel má plné právo na svém pracovišti kouření úplně zakázat. Některé firmy ovšem začaly povolovat kouření elektronických cigaret. Jak to s nimi tedy je?

Není kouř jako kouř

Určitě jste se setkali s tím, že zatímco kuřák běžných cigaret je často vydán nekuřákům napospas a musí si vyslechnout své, kuřáci elektronických cigaret jsou mnohokrát tolerováni. Kouř z elektronických cigaret má údajně příjemnější zápach a rychleji se rozplyne. Zároveň si kuřák nemusí cigaretu zapalovat, a tak může víceméně kouřit kdykoliv a kdekoliv. Právě to je hlavním důvodem, proč firmy tuto formu kouření na pracovišti tolerují. Nemusí se bát, že jim kuřák zmizí na hodinu ven kvůli svému zlozvyku.

Je to ale opravdu bezpečné?

Na druhou stranu existuje množství nekuřáků, kterým vadí zápach z elektronických cigaret a právě to, že kouření může probíhat víceméně nonstop. Přestože pro některé firmy je praktické, že jim zaměstnanci kouří během výkonu své práce, právě to může vyvolat nová bezpečnostní rizika, neboť se zaměstnanec plně nesoustředí na výkon své práce a drží v ruce elektronickou cigaretu. Většina zaměstnavatelů tedy dodržuje stejná pravidla pro kuřáky běžných i elektronických cigaret, protože mohou přispět k nehodě podobnou měrou.

Omezení je časté

Nejběžnějším způsobem řešení tohoto problému jsou vyhrazené pauzy a místa na kouření. Zákazy a případné kompromisy se ale různí podle pracovišť. Zatímco v kancelářích bývají v pohledu na kouření a kuřácké přestávky smírnější, v gastronomii jsou kuřáci nejvíce omezováni. Zákaz kouření se objevuje především v prostorách, jako jsou restaurace, školy, ubytovací zařízení či místa, kde hrozí vysoké riziko vzniku požáru.

BOZP není nic jednoduchého, chce to správného parťáka!

Nevyznáte se v tom, co je opravdu zakázané, jaké jsou vaše povinnosti a co musíte splňovat v rámci BOZP A PO? Neudělejte chybu jako řada podnikatelů před vámi a mějte v pořádku vedenou BOZP a PO na vašem pracovišti. Obraťte se na společnost EXTÉRIA, která vám s tím pomůže. Kontaktujte nás na tel. čísle +420 720 023 709 a vše ostatní už nechte na nás.

Související články:

Co je nového v oblasti BOZP pro rok 2024?

V minulém roce proběhla významná změna způsobu stanovení hodnoty bodu pro odškodnění za pracovní úraz či nemoci z povolání. Vláda nově stanovila hodnotu bodu na 1 % průměrné …

Co je nového v oblasti BOZP pro rok 2024?

Chci informační schůzku