Plán BOZP při ohlášení stavby ano nebo ne ?

Podle zákona č. 309/2006 Sb., ve znění pozdějších předpisů, § 15 odst. 2 stanoví, že při přípravě stavby zadavatel stavby zajistí, aby byl zpracován plán. Plán je součástí dokumentace pro povolení stavby. Musí být plán BOZP součástí dokumentace pro ohlášení stavby, která svým rozsahem vyžaduje určení koordinátora BOZP a zpracování plánu BOZP?

Plán BOZP (definovaný v § 15 odst. 2 zákona č. 309/2006 Sb., o zajištění dalších podmínek bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, ve znění pozdějších předpisů) je dokument zadaný ke zpracování koordinátorovi zadavatelem stavby. Zpracovaný plán BOZP je pro koordinátora nástrojem pro koordinaci opatření v BOZP jednotlivých zhotovitelů na dané stavbě s cílem bezpečné a zdraví neohrožující výstavby. Původně byl plán BOZP (podle vyhlášky č. 499/2006 Sb., o dokumentaci staveb) součástí projektové dokumentace předkládané stavebním úřadům. Po schválení její novely vyhláškou č. 62/2013 Sb. plán BOZP již součástí projektové dokumentace není, ale to neznamená, že tím pozbyl na významu. Práva a povinnosti pro zadavatele staveb, zhotovitele na stavbách a koordinátory spojené s plánem BOZP zůstaly a upravuje je zákon č. 309/2006 Sb. a nařízení vlády č. 591/2006 Sb., o bližších minimálních požadavcích na bezpečnost a ochranu zdraví při práci na staveništích, ve znění nařízení vlády č. 136/2016 Sb. Na základě zákona č. 251/2005 Sb., o inspekci práce, ve znění pozdějších předpisů, dle § 5 písm. i) provádějí oblastní inspektoráty práce kontroly vybraných projektových dokumentací, v souvislosti s těmito kontrolami na základě pověření zákona č. 309/2006 Sb. inspektoráty požadují i předložení plánu BOZP pro stavbu, pro kterou projektovou dokumentaci kontrolují.

(zdroj: bozpinfo)

Související články:

Inspektoři práce mohou zaskočit i vaši firmu

Každou firmu asi nezaskočí komando 20 úředníků v čele Maláčové a Stropnického, jako se to stalo dne 20. 7. 2021, kdy tato akce “Férová práce” byla značně medializována. Z našeho …

Inspektoři práce mohou zaskočit i vaši firmu

Pracovnělékařské prohlídky po ukončeném nouzovém stavu

Od 12. dubna již není vyhlášen nouzový stav na území České republiky.Nelze tedy vstupní prohlídku nahradit čestným prohlášením v pracovněprávním vztahu vzniklém po 19. 1. 2021. Stejné pravidlo se uplatní i pro vydávání zdravotních …

Pracovnělékařské prohlídky po ukončeném nouzovém stavu

Chci informační schůzku