Testování ve firmách na Covid-19

Záchrana průmyslu aneb povinné testování ve firmách?

Máme zde nový měsíc, a s tím i další nařízení vlády. Prvním březnem vzniká povinnost pro firmy o 250 a více zaměstnancích (od 5. března platí tato povinnost i pro menší podniky od 50 do 249 zaměstnanců) je tzv. samotestovat. Stát na tento proces přispívá ze zdravotního pojištění 60 korun na test, maximálně proplatí 4 testy měsíčně na každého zaměstnance či OSVČ, tedy 240 korun na osobu. A to proto, aby mohl průmysl i přes pandemii koronaviru fungovat dál. „Průmysl nezastavujeme. Plošné testování ve firmách ale bude povinné,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček

Možné bude antigenní testování u závodního lékaře nebo u externího poskytovatele, stejně jako samotestování. Antigenní testy si mohou firmy koupit ale pouze od pověřených firem, které jsou neustále aktualizovány na seznamu Ministerstva zdravotnictví.

Co z toho vyplývá pro zaměstnavatele?

Kromě povinnosti testovat se zde vyskytla i další povinnost, a to ohlašovat každý pozitivní výsledek na hygienu, obvodnímu nebo závodnímu lékaři. „Testování ve firmách je dalším krokem, jak zastavit šíření epidemie a zároveň co nejméně ohrozit chod ekonomiky. Pravidelné a opakované testování zachytí i bezpříznakové přenašeče, kteří tak nevědomky mohou nakazit i ostatní,“  říká ministr zdravotnictví Jan Blatný.

Tímto se zamezí omezení průmyslu a podpoří chod ekonomiky. Jednou měsíčně zaměstnavatel vykáže zdravotní pojišťovně počet testů prostřednictvím formuláře, a pojišťovna následně příspěvek proplatí.  

Nejste zdravotník a nevíte si rady s testováním?

Nezoufejte, celkovou metodiku, postup a doporučení lze najít na webu Ministerstva průmyslu, kde se dozvíte vše o testování od zřízení místnosti, pověření osob, nutných opatření, i následné likvidaci použitých testů.

(zdroj: bozp.info)

Nevíte si rady, jak podnikat bezpečně bez sankcí? Pomůžou Vám poradenské místa EXTÉRIA MARKET  pro oblast hygieny práce, bezpečnosti práce (BOZP), požární ochrany (PO) a životního prostředí.

Poradíme Vám na telefonu: 720 023 709, 558 273 577, nebo e-mail: recepce@exteria.cz

Přečtěte si více o EXTÉRIA MARKET a novinkách v oblasti hygieny práce, BOZP a PO:

Související články:

Jak posoudit požární nebezpečí na pracovišti?

Povinnost posoudit požární nebezpečí a začlenit svou podnikatelskou činnost do jedné ze tří kategorií podle míry nebezpečí se vztahuje na právnické a podnikající fyzické osoby, ale také …

Jak posoudit požární nebezpečí na pracovišti?

Názvy pracovních pozic jsou nezanedbatelné!

Na jedné z kontrol u našeho klienta narazil technik na chybu v dokumentaci, která se může zdát jako maličkost. Jedná se ale o závadu, která je rozhodně nezanedbatelná. V kategorizace …

Názvy pracovních pozic jsou nezanedbatelné!

Chci informační schůzku