Výbuch v Unipetrol prověřuje Státní úřad inspekce práce a Policie ČR

Policie vyšetřuje, zda spolupracující firmy dodržely BOZP

V okolí vybuchlé nádrže pracují policejní vyšetřovatelé, firma proto na místo nemá přístup. Jakmile jej získá, zahájí vlastní interní vyšetřování. Unipetrol již ustanovil speciální vyšetřovací komisi. „Prošetříme, zdali veškeré firmy, které s námi spolupracují v areálu, dodržují pravidla bezpečnosti práce a ochrany zdraví,“ dokumentaci BOZP – vzájemné informování o rizicích, které musí mít zpracovány spolupracující firmy.

SUIP vyšetřuje, zda nebyly porušeny předpisy BOZP – pokuta 2 000 000 Kč

Okolnosti exploze vyšetří i Státní úřad inspekce práce. Vzhledem k závažnosti situace byl sestaven speciální tým, který se zaměří na okolnosti a příčiny vzniku smrtelných úrazů a dodržení všech pravidel bezpečnosti práce na pracovišti. Vyšetřování uzavře do dvou až tří měsíců. Za případné pochybení může uložit až 2 000 000 pokutu.

Co porušili v BOZP ?

Příčin exploze mohlo být několik. Primárně budeme hodnotit, zda byl zpracován technologický postup prací a byl dodržován. Samozřejmě mohlo dojít k pochybení dodavatelské firmy, o kterou se budeme zajímat. Ale i ze strany zaměstnavatele, který musí pracoviště předat, informovat o jeho rizicích.

Na vyšetřování příčin se podílí VŠB – Fakulta bezpečnosti práce v Ostravě.

Vyšetřování exploze může trvat týdny až měsíce. „Zřídkakdy se stane, aby k nějaké opravdu vážné věci došlo z jediné, ničím nekombinované příčiny. Obávám se, že v tomto případě bylo příčin několik a ty se musely zkombinovat,“ uvedl ve čtvrtečním pořadu 90′ ČT24 specialista na průmyslovou bezpečnost Pavel Danihelka z Vysoké školy báňské – Technické univerzity v Ostravě, který se na vyšetřování podílí.

„Máme minimálně jednu velmi dobře formulovanou vyšetřovací verzi, zatím důkazy, které máme k dispozici, této verzi nasvědčují. Ještě se ale musí spousta věcí vyšetřit, to bude ještě chvíli trvat, ale věřím, že se podaří případ vyšetřit do posledního detailu,“ uvedl Danihelka.

„Mohlo to vypadat, že zásobník je čistý, ale přesto za nešťastných okolností se mohlo stát a také asi stalo, že se do něj hořlavá látka dostala,“ přiblížil možnou příčinu specialista na průmyslovou bezpečnost.

(zdroj: CT24)

Související články:

Inspektoři práce mohou zaskočit i vaši firmu

Každou firmu asi nezaskočí komando 20 úředníků v čele Maláčové a Stropnického, jako se to stalo dne 20. 7. 2021, kdy tato akce “Férová práce” byla značně medializována. Z našeho …

Inspektoři práce mohou zaskočit i vaši firmu

Pracovnělékařské prohlídky po ukončeném nouzovém stavu

Od 12. dubna již není vyhlášen nouzový stav na území České republiky.Nelze tedy vstupní prohlídku nahradit čestným prohlášením v pracovněprávním vztahu vzniklém po 19. 1. 2021. Stejné pravidlo se uplatní i pro vydávání zdravotních …

Pracovnělékařské prohlídky po ukončeném nouzovém stavu

Chci informační schůzku