Výbuch v Unipetrol prověřuje Státní úřad inspekce práce a Policie ČR

Policie vyšetřuje, zda spolupracující firmy dodržely BOZP

V okolí vybuchlé nádrže pracují policejní vyšetřovatelé, firma proto na místo nemá přístup. Jakmile jej získá, zahájí vlastní interní vyšetřování. Unipetrol již ustanovil speciální vyšetřovací komisi. „Prošetříme, zdali veškeré firmy, které s námi spolupracují v areálu, dodržují pravidla bezpečnosti práce a ochrany zdraví,“ dokumentaci BOZP – vzájemné informování o rizicích, které musí mít zpracovány spolupracující firmy.

SUIP vyšetřuje, zda nebyly porušeny předpisy BOZP – pokuta 2 000 000 Kč

Okolnosti exploze vyšetří i Státní úřad inspekce práce. Vzhledem k závažnosti situace byl sestaven speciální tým, který se zaměří na okolnosti a příčiny vzniku smrtelných úrazů a dodržení všech pravidel bezpečnosti práce na pracovišti. Vyšetřování uzavře do dvou až tří měsíců. Za případné pochybení může uložit až 2 000 000 pokutu.

Co porušili v BOZP ?

Příčin exploze mohlo být několik. Primárně budeme hodnotit, zda byl zpracován technologický postup prací a byl dodržován. Samozřejmě mohlo dojít k pochybení dodavatelské firmy, o kterou se budeme zajímat. Ale i ze strany zaměstnavatele, který musí pracoviště předat, informovat o jeho rizicích.

Na vyšetřování příčin se podílí VŠB – Fakulta bezpečnosti práce v Ostravě.

Vyšetřování exploze může trvat týdny až měsíce. „Zřídkakdy se stane, aby k nějaké opravdu vážné věci došlo z jediné, ničím nekombinované příčiny. Obávám se, že v tomto případě bylo příčin několik a ty se musely zkombinovat,“ uvedl ve čtvrtečním pořadu 90′ ČT24 specialista na průmyslovou bezpečnost Pavel Danihelka z Vysoké školy báňské – Technické univerzity v Ostravě, který se na vyšetřování podílí.

„Máme minimálně jednu velmi dobře formulovanou vyšetřovací verzi, zatím důkazy, které máme k dispozici, této verzi nasvědčují. Ještě se ale musí spousta věcí vyšetřit, to bude ještě chvíli trvat, ale věřím, že se podaří případ vyšetřit do posledního detailu,“ uvedl Danihelka.

„Mohlo to vypadat, že zásobník je čistý, ale přesto za nešťastných okolností se mohlo stát a také asi stalo, že se do něj hořlavá látka dostala,“ přiblížil možnou příčinu specialista na průmyslovou bezpečnost.

(zdroj: CT24)

Související články:

Pozor na úrazy na školních výletech!

Do začátku prázdnin nám již zbývá jen pár týdnů, a to znamená konání výletů a školních zájezdů. I v těchto chvílích nezapomínejte na základy bezpečnosti. A to nejen proto, …

Pozor na úrazy na školních výletech!

Chci informační schůzku