Hromadné propuštění přes videokonferenci. V průběhu hovoru dostalo výpověď 900 zaměstnanců

Zakladatel a ředitel americké firmy Better.com, která poskytuje hypotéky, uskutečnil přes aplikaci Zoom konferenční hovor s 900 zaměstnanci. V něm jim následně oznámil, že všechny účastníky hovoru propouští, a to s okamžitou platností. Pracovníci si nyní pochopitelně stěžují na zvlášť hrubý vyhazov a nelidský přístup. 

Hrubé jednání ředitele firmy neuniklo také americké televizi CNN. Ta upozornila na to, že vyhození pracovníci, kteří tvořili devět procent z celkového poštu 10 tisíc zaměstnanců firmy, dostali výpověď těsně před vánočními svátky.

„Pokud jste na tomto hovoru, jste součástí nešťastné skupiny, která je propouštěna,“ oznámil šéf Vishal Garg na záznamu z videokonference svým zaměstnancům. „Váš pracovní poměr zde končí s okamžitou platností,“ dodal a oznámil, že mohou očekávat informativní e-mail s podrobnostmi o vyplacení odstupného. Ředitel společnosti své jednání odůvodnil tím, že se firma musí přizpůsobit velkým změnám na trhu, aby přežila.

Podle televize CNN Garg během celého krátkého videohovoru se zaměstnanci nedal najevo žádné emoce. Na „brutální způsob“ rozvázání pracovního poměru si proto zaměstnanci společnosti stěžovali. Propuštěni jsou především pracovníci pocházející z USA a Indie.

Vishal Garg se v časopise Fortune nechal slyšet, že jeho rozhodnutí se opírá o analýzu produktivity zaměstnanců. Podle ní 250 pracovníků, kteří byli mezi 900 propuštěnými, pracovalo průměrně pouhé dvě hodiny denně místo standardních osmi hodin.

CNN však připomněla, že šéf společnosti se kontroverzně projevoval už dříve. To ostatně dokazuje také časopis Forbes. Ten zveřejnil e-mail, ve kterém Garg vyčítal svým zaměstnancům, že jsou pomalí a označil je za „bandu pitomých delfínů“.

Jednání ředitele firmy však nebylo protizákonné. V Americe totiž podle tamních platných zákonů není stanovena žádná výpovědní lhůta. Zaměstnanec tak může bez problému dostat výpověď na hodinu.

Přečtěte si další aktuality v oblasti BOZP a PO:

Související články:

Co je nového v oblasti BOZP pro rok 2024?

V minulém roce proběhla významná změna způsobu stanovení hodnoty bodu pro odškodnění za pracovní úraz či nemoci z povolání. Vláda nově stanovila hodnotu bodu na 1 % průměrné …

Co je nového v oblasti BOZP pro rok 2024?

Chci informační schůzku