Jak mohou vibrace ohrožovat zdraví zaměstnanců?

Možných rizik můžeme na různých pracovištích najít mnoho. Vibrace jsou jedním z nich a mohou působit na zdraví jedinců. Od nepříjemných pocitů až k chybám při výkonu práce nebo zdravotním dopadům.

Můžeme v zásadě rozlišovat dva druhy vibrací, a to ty přenášené na ruce a poté přenášené na celé tělo. Ty, které se týkají pouze rukou, vznikají během práce s ručním motorovým zařízením, tedy například brusky, kladiva, vrtací kladiva a řetězové pily. Mezi ty, které působí na celé tělo patří například nákladní auta, drtiče, kolečkové nebo pásové nakladače a třeba traktory nebo vysokozdvižné vozíky.

Následky vibrací se zkoumají a potvrzují již delší dobu, ale přes to jsou stále podceňovány a prevence zanedbávána.

Jak ohrožují zdraví zaměstnance?

Riziko vibrací se odvíjí samozřejmě od jejich intenzity, frekvence, délce vystavení vibracím nebo druhu činnosti.

Vibrace mohou způsobit poškození kloubů u zápěstí či v lokti. Dále se mohou projevit bolesti kloubů nebo zvýšená lámavost u karpálních kostí. Riziko těchto problémů zvyšuje práce v chladném prostředí.

Přečtěte si také: Jak má vypadat kniha úrazů?

Prevence

Zaměstnavatel je povinen na pracovišti vyhledat rizika a vytvořit zásady pro jejich minimalizaci či odstranění. V tomto případě je potřeba, aby se zavedla technologická nebo organizační opatření, která zajistí dodržování pozičních limitů. Mezi taková opatření patří například upravený pracovní proces, výběr vhodných nástrojů nebo snížení délky vykonávání dané práce.

Pokud vás téma vibrací v rámci BOZP zajímá více, doporučujeme tuto publikaci.

Související články:

Nastává Evropský týden BOZP!

Každý rok se v říjnu koná takzvaný Evropský týden BOZP, který je pořádán Evropskou agenturou pro BOZP. Během tohoto týdne se napříč EU pořádají nejrůznější osvětové …

Nastává Evropský týden BOZP!

Chci informační schůzku