Jak poznáte, že vám hrozí syndrom vyhoření?

Únava, vyčerpání, ztráta motivace a chuti do života. Pokud vám jsou tyto problémy povědomé, zpozorněte. Jedná se totiž o první varovné signály, které mohou předvídat syndrom vyhoření.

Setkali jsme se s tím snad všichni. Náročná práce, neustálá péče o domácnost a každodenní povinnosti výrazně zvyšují hladinu stresu. Pokud se stres hromadí dlouhodobě, může vyústit až v syndrom vyhoření. Jedná se o dlouhodobé vyčerpání, které doprovází apatie, ztráta motivace a zájmu o cokoliv, co se kolem vás děje. Podívejte se na nejčastější signály, kterými vám vaše tělo dává najevo, že už je toho na něj moc.

1. Psychická nepohoda

Psychika člověka zásadně ovlivňuje jeho fungování v každodenním životě. Syndrom vyhoření bývá často doprovázen psychickou nepohodou a emočním vyčerpáním. U člověka se projevuje v podobě podráždění, netrpělivosti, častou změnou nálad či neschopností vstřebávat a reagovat na běžné každodenní podněty.

2. Fyzické vyčerpání

Syndrom vyhoření má na svědomí kromě narušeného psychického zdraví také nedostatek fyzické energie. Dlouhodobý stres a negativní emoce totiž fungují jako pijavice, které z člověka postupně vysávají veškerou energii. Zvyšující se hladina stresu pak často způsobuje poruchy spánku, vyvolává nadměrnou chuť k jídlu nebo je naopak příčinou nezdravého hubnutí. Člověk pak nemá energii na fyzickou aktivitu nebo jakoukoliv činnost, kterou dříve dělal rád a u které zcela „vypnul“.

3. Žádná zářná budoucnost

Každý z nás už někdy čelil stresujícím situacím nebo těžkým životním událostem. I přesto všechno byste měli být schopni stanovit si v životě určité cíle a jít si za nimi. Je totiž velmi důležité, aby měl člověk jakousi pozitivní vizi o vlastní budoucnosti a věděl, kam směřuje. Lidé se syndromem vyhoření však žádné plány a pozitivní výhledy do budoucna nemají jednoduše proto, že nemají odkud čerpat energii. Obrovský tlak stresu totiž každý malý zárodek pozitivní myšlenky ihned zapudí.

4. Horší pracovní výkon

Čím déle budete pod vlivem negativních emocí, které vás budou ovládat, tím více se bude váš pracovní výkon zhoršovat. Najednou začnete častěji chybovat, objeví se konflikty s vašimi kolegy a zaměstnanci a soustředit se na práci a zvládat běžné věci v určitém čase pro vás začne být nadlidský úkol.

5. Nedostatek času na rodinu a přátele                                                            

Horší pracovní nasazení se projeví nejen u vás v práci, ale také ve vašem osobním životě. Neuspokojivé výsledky v práci, pozdě odevzdané úkolynedokončené projekty si pravděpodobně vyberou svou daň v podobě volného času, který byste běžně trávili s rodinou a přáteli. Navíc, pokud si už čas na své blízké najdete, zřejmě si ho ani pořádně neužijete, protože budete emočně zcela vyčerpaní.

6. Snížená obranyschopnost

Neustálý stres, hromadící se povinnosti, kritika a negativní pocity plné pochybností se s jistotou odrazí také na vaší imunitě. Často se pak stává, že vyhořelého člověka skolí i obyčejná chřipka, kterou by za normálních okolností bez problémů ustál.

Přečtěte si další novinky v oblasti BOZP a PO:

https://www.exteria.cz/osvedceni-bezpecny-podnik-jako-znamka-kvality/

Související články:

Nastává Evropský týden BOZP!

Každý rok se v říjnu koná takzvaný Evropský týden BOZP, který je pořádán Evropskou agenturou pro BOZP. Během tohoto týdne se napříč EU pořádají nejrůznější osvětové …

Nastává Evropský týden BOZP!

Chci informační schůzku