Nová vyhláška o hygienických požadavcích na prostory ve školách a školkách

Ministerstvo zdravotnictví chystá novou vyhlášku o hygienických požadavcích na prostory a provoz zařízení pro výchovu a vzdělávání dětí a mladistvých a dětských skupin. Tento návrh by mohl uvolnit aktuální pravidla a vytvořit individuální přístup pro jednotlivá zařízení. Jak tedy návrh vyhlášky vypadá a jak by mohl zřizovatelům pomoci?

Individuální přístup

Nová vyhláška jde oproti původní flexibilnější a individuálnější cestou. Sami zřizovatelé díky ní rozhodnou, jaké požadavky na ochranu veřejného zdraví budou nad rámec vyhlášky dodržovat. To by se odvíjelo od jejich specifických podmínek, potřeb i charakteru celého zařízení. Vyhláška by tak mohla přinést lepší hygienické standardy, které budou upravené na míru danému prostoru.

Přečtěte si také: Názvy pracovních pozic jsou nezanedbatelné!

Prostory a kvalita vzduchu

Vyhláška například také nebude upravovat stavebně-technické požadavky a bezpečnostní ukazatele. Nově bude ale také navíc nutnost sledování kvality vzduchu ve vnitřních prostorách, která bude zakotvena v rámci předpisu zákona o ochraně veřejného zdraví.

Co tedy nová vyhláška přináší?

Samotná nová vyhláška obsahuje pouze hygienické požadavky. Kompetence a rozhodovací proces bude čistě v rukou zřizovatelů, kteří tak přizpůsobí hygienické podmínky konkrétnímu prostoru i potřebám. Dojde také k aktualizaci uložených povinností v návaznosti na přijetí nových ČSN EN (normové požadavky pro osvětlení) a u školských budov se bude sledovat kvalita větrání pomocí koncentrace CO2 – upraví vyhláška č. 6/2003 Sb.

Přečtěte si také: Povinná dokumentace ve školách.

Nevíte si s BOZP rady?

Bezpečnost práce je širokou oblastí, která zahrnuje velké množství předpisů a pravidel. Pokud vám cokoliv není jasné, neváhejte se na nás obrátit a my vám rádi pomůžeme.

Související články:

Co je nového v oblasti BOZP pro rok 2024?

V minulém roce proběhla významná změna způsobu stanovení hodnoty bodu pro odškodnění za pracovní úraz či nemoci z povolání. Vláda nově stanovila hodnotu bodu na 1 % průměrné …

Co je nového v oblasti BOZP pro rok 2024?

Chci informační schůzku