Pohlídejte si odpracované roky, promítnou se vám pak do výše důchodu

Prošli jste si za svoji kariéru už pěknou řádkou pracovních pozic? Pamatujete si, kde vás zaměstnali ihned po škole? Požádejte si o zaslání informativního osobního listu důchodového pojištění, aby vás později částka vašeho důchodu nezaskočila.

Pohlídejte si odpracované roky

Nárok na odchod do starobního důchodu vzniká jen v případě splnění dvou podmínek:

  1. Dosáhli jste důchodového věku 65 let
  2. Odpracovali jste 35 let, během kterých jste platili důchodové pojištění

Do důchodového pojištění se započítávají také roky za náhradní doby pojištění. Jedná se o dobu, kdy člověk studoval, byl na mateřské dovolené, na vojně nebo v evidenci na úřadu práce, kdy mu byla vyplácená podpora v nezaměstnanosti.

Jak zjistit výši svého důchodu?

Za svůj profesní život člověk vystřídá hned několik pracovních pozic, než najde práci, která ho skutečně baví. Abyste se v budoucnu při odchodu do důchodu vyhnuli nepříjemnému překvapení, zažádejte si na České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ) o informativní osobní list důchodového pojištění. V přehledu sice nenajdete seznam zaměstnavatelů, u kterých jste v minulosti pracovali, ale jako žadatelé uvidíte roční výši vašeho výdělku od roku 1986. Dále se dozvíte celkový počet odpracovaných let, kdy jste byli pojištění nebo kdy jste čerpali náhradní dobu pojištění. Ovšem některé z těchto náhradních období, jako například rodičovskou, vám úřad započítá až při samotné žádosti o důchod.

Informativní osobní list důchodového pojištění zároveň obsahuje informace o neevidovaných dobách, tedy o dobách, ke kterým nemá ČSSZ v evidenci žádné potvrzení či doklad. Díky tomu tak uvidíte, zda jste nezapomněli uvést své poslední zaměstnání nebo si vzpomenete, že jste pár let pracovali načerno. Práce načerno se však do důchodového pojištění nezapočítává.

Čím dřív, tím líp

Dejte si pozor na nesrovnalosti, které se můžou v listu důchodového pojištění objevit. Sociální správa totiž neřeší, zda váš výpis má nebo nemá nějaké nedostatky. Poskytne vám pouze přehled o dobách pojištění.

Pamatujte proto, že čím dříve si o osobní list důchodového pojištění zažádáte, tím dříve budete moct řešit nalezené nesrovnalosti ve výši svého starobního důchodu. Rozhodně se vám tak vyplatí po svých předchozích zaměstnavatelích pátrat. Jedině tak totiž zjistíte, kolik let si musíte ještě odpracovat, aby vám uznali penzi a nepřišli jste tak o peníze.

Jak o list důchodového pojištění zažádat?                      

Žádost o list důchodového pojištění je možné podat písemně formou dopisu nebo s použitím tiskopisu, který je dostupný na webu ČSSZ. Žádost lze zaslat také elektronicky e-mailem podepsaným elektronickým podpisem na adresu e-podatelny nebo datovou zprávou do datové schránky ČSSZ. Využít můžete také online službu ePortálu ČSSZ. 

Přečtěte si další důležité novinky v oblasti BOZP a PO:

Související články:

20% SLEVA NA ROČNÍ BALÍČEK BOZP

Máte firmu a chcete se ujistit, že vaše pracoviště je bezpečné a v souladu se všemi právními předpisy? Teď máte jedinečnou příležitost využít 20% slevu na roční balíček …

20% SLEVA NA ROČNÍ BALÍČEK BOZP

Chci informační schůzku