Revoluce v Portugalsku. Šéf nesmí své zaměstnance rušit mimo pracovní dobu, jinak mu hrozí pokuta, rozhodl tamní parlament

S příchodem pandemie koronaviru se některým lidem zcela změnily jejich pracovní návyky. Díky možnosti pracovat na home office se pomalu, ale jistě přestal vnímat rozdíl mezi pracovní dobouvolným časem zaměstnance. A právě tomu se přijetím nových nařízení snaží portugalská legislativa zabránit.

Lidé na home office stále častěji pracují i mimo svou pracovní dobu a jsou tak v případě potřeby neustále k dispozici. Takový způsob práce však výrazně zasahuje do jejich soukromí. S tím je teď v Portugalsku konec. Portugalský parlament totiž přijal novelu zákona, která stanovuje jasná pravidla pro práci z domova.

Mimo pracovní dobu už nemusí být zaměstnanci k dispozici

V rámci přijaté legislativy nebude až na výjimky možné, aby nadřízený svého zaměstnance jakkoliv kontaktoval ohledně pracovních záležitostí mimo jeho pracovní dobu. Jednoduše řečeno, zaměstnanec má právo ve svém osobním volnu odmítnout hovor od svého šéfa nebo nereagovat na pracovní e-maily, aniž by za to byl v práci nějak znevýhodněn či dokonce postihnut. V případě nedodržení těchto podmínek hrozí firmě tučná pokuta. Nařízení se vztahuje na všechny zaměstnance, tedy i na ty, kteří pracují z kanceláře. Platí však pouze pro podniky, které zaměstnávají 10 a více pracovníků.  

Podle nového zákoníku práce budou muset navíc firmy zaměstnancům na home office hradit některé výdaje spojené s prací z domova. Řeč je o účtech například za elektřinu, plyn nebo třeba internet. Portugalský parlament myslel také na psychiku zaměstnanců. Aby se při dlouhodobější práci z domova necítili zaměstnanci izolovaní, přijali novelu zákona, která stanovuje povinné setkání pracovníka na home office se svým zaměstnavatelem alespoň jednou za dva měsíce. Zakázali naopak sledování zaměstnanců přes webkamery počítačů.

Cílem nových legislativních změn je mimo jiné snaha Portugalska přilákat do své země více digitálních nomádů. Jedná se o lidi, kterým jejich druh práce umožňuje pracovat z jakéhokoliv místa na světě za předpokladu, že mají spolehlivé internetové připojení. Právě Portugalsko je díky těmto inovačním změnám pro nomády stále atraktivnějším a vyhledávanějším místem pro život.

Další novinky v oblasti BOZP a PO, který by vás mohly zajímat:

Související články:

Co je nového v oblasti BOZP pro rok 2024?

V minulém roce proběhla významná změna způsobu stanovení hodnoty bodu pro odškodnění za pracovní úraz či nemoci z povolání. Vláda nově stanovila hodnotu bodu na 1 % průměrné …

Co je nového v oblasti BOZP pro rok 2024?

Chci informační schůzku