Přijít do práce nenaočkovaný? V Americe za to můžete dostat vyhazov

Po trojici technologických gigantů Facebook, GoogleNetflix přešly k politice povinného očkování proti koronaviru i další firmy, mezi které se zařadil například Microsoft, Uber nebo Twitter.

Bezpečnost na pracovišti je pro zaměstnavatele zcela zásadní. V Americe proto na nic nečekali a očkování proti koronaviru jako podmínku pro návrat do práce začalo požadovat už přes 15 amerických korporátů. Očkovaným Američanům už totiž dochází trpělivost s lidmi odmítajícími vakcínu, protože jim brání v návratu do běžného života bez omezení.

Spousta firem se snaží najít také alternativní cestu, kdy umožňují svým nenaočkovaným zaměstnancům pracovat z domova. Některé společnosti však mají ohledně očkování jasno. Buď se jejich zaměstnanci nechají naočkovat, nebo dostanou vyhazov. Nechtějí totiž znevýhodňovat již naočkované, kteří s povinnou vakcinací problém nemají.

S odmítači vakcíny se nepáře například americká zpravodajská televize CNN. Ta vyhodila tři své zaměstnance poté, co přišli do práce nenaočkovaní, čímž porušili interní nařízení společnosti. Ředitel televize CNN Jeff Zucker se k celé situaci vyjádřil stručně: „Ohledně očkování máme nulovou toleranci.“ K radikálnímu rozhodnutí přistoupila také realitní společnost Durst Organisation, která od září začala své nenaočkované zaměstnance propouštět. Výjimku tvoří pouze odborářizaměstnanci, kteří se nemohou nechat očkovat ze zdravotních či náboženských důvodů.

Vláda Spojených států totiž v květnu letošního roku rozhodla, že zaměstnavatel může po svém zaměstnanci požadovat očkování proti koronaviru. V České republice takovéto nařízení v legislativě neexistuje, zaměstnavatel tak nemůže po svých zaměstnancích očkování vyžadovat nebo je za odmítání vakcíny nějak sankciovat.

Přečtěte si další zajímavosti z oblasti BOZP a PO:

Související články:

Provozujete hotel? Tyhle základní doporučení požární ochrany platí i pro vás!

Hotely a další jiná ubytovací zařízení jsou velmi specifická v rámci bezpečnosti a požární ochrany. Musí totiž splňovat podmínky pro zachování bezpečnosti nejen pro své zaměstnance, ale i hosty. I proto jsme pro zvědomnění sepsali tyto nejdůležitější základní body, které by každé ubytovací zařízení mělo splňovat.

Provozujete hotel? Tyhle základní doporučení požární ochrany platí i pro vás!

S mazlíčkem do zaměstnání? Je to dobrý nápad?

Možnost vzít svého zvířecího kamaráda s sebou do zaměstnání se stává jedním ze zaměstnaneckých benefitů u stále více a více zaměstnavatelů. V České republice jsou představiteli například pracoviště internetového prohlížeče Seznam.cz nebo pražská pobočka společnosti Mars, konkrétně divize Royal Canin.

S mazlíčkem do zaměstnání? Je to dobrý nápad?

Chci informační schůzku