Bezpečnost práce by měla být vždy prioritou číslo jedna. Přesto se za loňský rok zvedl počet smrtelných pracovních úrazů

Pracovní úraz je strašákem nejen všech zaměstnanců, ale také jejich zaměstnavatelů. Na bezpečnost práce se proto v dnešní době klade stále větší důraz. Jen za rok 2020 Státní úřad inspekce práce společně s Českým báňským úřadem evidoval celkem 35 071 pracovních úrazů. V porovnání s předchozím rokem 2019 je to sice o 7 345 méně, bohužel ale přibylo smrtelných pracovních úrazů.

Z dlouhodobého hlediska jsou úrazy na pracovišti zastoupeny ve větší míře muži než ženami. Je to především z důvodu nebezpečného a rizikového charakteru práce, kterou vykonává primárně mužská část populace. Jedná se například o práce na stavbách, pod elektrickým napětím, ve výškách, v dolech apod.   

Čísla hovoří jasně

Statistika za loňský rok ukazuje smutná čísla. Počet smrtelných pracovních úrazů se totiž v roce 2020 zastavil na čísle 108. To je o 13 smrtelných nehod více než v roce 2019, kdy bylo zaznamenáno 95 pracovních úrazů. Ve dvou případech měl pracovní úraz na svědomí alkohol a šest smrtelných úrazů vzniklo při výkonu práce v zahraničí.

Za nejčastějšími příčinami pracovních úrazů s tragickým koncem se skrývá nedodržení nebo porušení bezpečnostních předpisů, absence ochranných pracovních prostředků, únava, nepozornost, profesní slepota nebo podcenění rizika.

Chvilka nepozornosti, která může být osudná

Školení zaměstnanců o bezpečnosti práce je stále vnímáno jako neustálé opakování věcí, které jsou zcela logické a jasné a je tedy zbytečné se jimi zdržovat. Statistiky z předchozích let však stále potvrzují, že školení zaměstnanců v oblasti BOZP jsou klíčová. Podle průzkumu Českého statistického úřadu totiž dojde každý den ke 120 pracovním úrazům. V důsledku toho pak každé tři dny na následky těchto zranění někdo zemře.

Ze statistik také vyplynulo, že k úrazům nejčastěji dochází v pondělí dopoledne, tedy hned na začátku pracovního týdne. Zajímavý je také fakt, že polovina pracovních úrazů se stane do dvou let od nástupu zaměstnance do jeho nového zaměstnání.

Mějte bezpečnost vašich zaměstnanců pod kontrolou

Problematika bezpečnosti práce, požární ochrany a dalších právních předpisů je složitá a spousta zaměstnavatelů má problém se v ní zorientovat. Přenechte proto vaše starosti s dokumentací BOZP a PO lidem, kteří tomu opravdu rozumí. Pro více informací neváhejte vyplnit níže uvedený kontaktní formulář nebo se ozvěte specialistům z firmy EXTÉRIA na tel. čísle +420 720 023 709, kteří vám se vším ohledně BOZPPO ochotně poradí.

Kam dále:

Související články:

Co je nového v oblasti BOZP pro rok 2024?

V minulém roce proběhla významná změna způsobu stanovení hodnoty bodu pro odškodnění za pracovní úraz či nemoci z povolání. Vláda nově stanovila hodnotu bodu na 1 % průměrné …

Co je nového v oblasti BOZP pro rok 2024?

Chci informační schůzku