Vzrůstá počet stížností na zaměstnavatele, podle zaměstnanců jim neplatí přesčasy

Státní úřad inspekce práce letos eviduje vysoký nárůst stížností zaměstnanců na chování jejich zaměstnavatelů. Dosud jich inspektorát práce obdržel přes tři tisíce. Vše tak nasvědčuje tomu, že číslo bude znatelně vyšší než loni, kdy celkový počet ohlášení ze strany zaměstnanců činil 5 800 stížností.

Ministerstvo práce a sociálních věcí proto začalo jednat a vyslalo Státní úřad inspekce práce na řadu kontrol, které mají stížnosti a nedostatky ve firmách ověřit a případně odstranit.

Kontroly probíhají v rámci celého Česka

První velká kontrola proběhla hned ve čtrnácti průmyslových podnicích. Inspektorát práce odhalil zaměstnanou nelegální pracovní sílu nebo nedostatky v evidenci docházky zaměstnanců. Konkrétně pak nezapisování přesčasů, které se mohou následně promítnout do nižšího výdělku zaměstnance. Právě nepřesná a nedostatečná evidence pracovní doby je nejčastějším problémem, na který si zaměstnanci stěžují.

Takovýchto stížností chodí nejvíce z oblasti průmyslových podniků, což je způsobeno také tím, že je v tomto sektoru zaměstnáno nejvíce lidí. Ministerstvo nárůst počtu stížností přisuzuje nedostatku kvalifikované pracovní síly, která chybí 44 procentům firmám.

Na pozoru by se měli mít také menší firmy a podnikatelé, kteří často zanedbávají bezpečnostní předpisy, za což jim hrozí vysoké pokuty.

Potřebujete s dokumentací BOZP poradit? Obraťte se na odborníky

Nedodržení nebo porušení bezpečnostních předpisů vás může vyjít pěkně draho. Neponechejte proto nic náhodě a obraťte se na profesionály, kteří vám veškerou dokumentaci BOZPPO zařídí. Kontaktujte naše odborníky na tel. čísle +420 720 023 709 nebo se zastavte na jedno z poradenských míst EXTÉRIA MARKET ve vašem městě, kde vám poradí, jak bezpečně a bez zbytečných sankcí podnikat.

Přečtěte si více o společnosti EXTÉRIA a novinkách v oblasti BOZP a PO:

Související články:

Co jsou muskuloskeletální poruchy a jak jim předejít?

Muskuloskeletální poruchy patří mezi nejběžnější zdravotní potíže v Evropě, které souvisejí přímo s prací. Jsou také nejčastější příčinou pracovní neschopnosti. O co vůbec jde a jak jim lze předcházet? …

Co jsou muskuloskeletální poruchy a jak jim předejít?

Rizikový hluk na pracovišti

Hluk patří mezi rizika, která jsou na pracovišti opomíjená. Vystavování se hluku v dlouhodobém měřítku přitom může mít negativní důsledky na vaše zdraví. Co vám při …

Rizikový hluk na pracovišti

Chci informační schůzku