Vzrůstá počet stížností na zaměstnavatele, podle zaměstnanců jim neplatí přesčasy

Státní úřad inspekce práce letos eviduje vysoký nárůst stížností zaměstnanců na chování jejich zaměstnavatelů. Dosud jich inspektorát práce obdržel přes tři tisíce. Vše tak nasvědčuje tomu, že číslo bude znatelně vyšší než loni, kdy celkový počet ohlášení ze strany zaměstnanců činil 5 800 stížností.

Ministerstvo práce a sociálních věcí proto začalo jednat a vyslalo Státní úřad inspekce práce na řadu kontrol, které mají stížnosti a nedostatky ve firmách ověřit a případně odstranit.

Kontroly probíhají v rámci celého Česka

První velká kontrola proběhla hned ve čtrnácti průmyslových podnicích. Inspektorát práce odhalil zaměstnanou nelegální pracovní sílu nebo nedostatky v evidenci docházky zaměstnanců. Konkrétně pak nezapisování přesčasů, které se mohou následně promítnout do nižšího výdělku zaměstnance. Právě nepřesná a nedostatečná evidence pracovní doby je nejčastějším problémem, na který si zaměstnanci stěžují.

Takovýchto stížností chodí nejvíce z oblasti průmyslových podniků, což je způsobeno také tím, že je v tomto sektoru zaměstnáno nejvíce lidí. Ministerstvo nárůst počtu stížností přisuzuje nedostatku kvalifikované pracovní síly, která chybí 44 procentům firmám.

Na pozoru by se měli mít také menší firmy a podnikatelé, kteří často zanedbávají bezpečnostní předpisy, za což jim hrozí vysoké pokuty.

Potřebujete s dokumentací BOZP poradit? Obraťte se na odborníky

Nedodržení nebo porušení bezpečnostních předpisů vás může vyjít pěkně draho. Neponechejte proto nic náhodě a obraťte se na profesionály, kteří vám veškerou dokumentaci BOZPPO zařídí. Kontaktujte naše odborníky na tel. čísle +420 720 023 709 nebo se zastavte na jedno z poradenských míst EXTÉRIA MARKET ve vašem městě, kde vám poradí, jak bezpečně a bez zbytečných sankcí podnikat.

Přečtěte si více o společnosti EXTÉRIA a novinkách v oblasti BOZP a PO:

Související články:

Provozujete hotel? Tyhle základní doporučení požární ochrany platí i pro vás!

Hotely a další jiná ubytovací zařízení jsou velmi specifická v rámci bezpečnosti a požární ochrany. Musí totiž splňovat podmínky pro zachování bezpečnosti nejen pro své zaměstnance, ale i hosty. I proto jsme pro zvědomnění sepsali tyto nejdůležitější základní body, které by každé ubytovací zařízení mělo splňovat.

Provozujete hotel? Tyhle základní doporučení požární ochrany platí i pro vás!

S mazlíčkem do zaměstnání? Je to dobrý nápad?

Možnost vzít svého zvířecího kamaráda s sebou do zaměstnání se stává jedním ze zaměstnaneckých benefitů u stále více a více zaměstnavatelů. V České republice jsou představiteli například pracoviště internetového prohlížeče Seznam.cz nebo pražská pobočka společnosti Mars, konkrétně divize Royal Canin.

S mazlíčkem do zaměstnání? Je to dobrý nápad?

Chci informační schůzku