Kolik hasicích přístrojů musíte mít na pracovišti?

Povinností každého zaměstnavatele je vybavit pracoviště hasicími přístroji, které prošly revizí a je jich na místě dostatečný počet. Kolik ale musí být na pracovišti těchto přístrojů? Hasicí přístroje a s nimi spojené záležitosti jsou u našich klientů častým problémem. Pojďme se podívat na časté chyby.

Správný počet je základ

Množstvím hasicích přístrojů se zabývá § 2, vyhlášky č. 246/2001 Sb., úz. Počet a druhy přístrojů jsou stanovené v požárně bezpečnostním řešení stavby. Přesné množství hasicích přístrojů, které by mělo být na pracovišti, tedy naleznete v projektové dokumentaci objektu. Pokud vám dokumentace objektu chybí, je potřeba se poradit s odborníkem.

U jednoho z klientů narazil náš technik na větší počet hasicích přístrojů, než jich bylo uvedeno v revizní zprávě. Technik tedy apeloval na majitele s tím, aby do dne kontroly přístroje, které neprošly revizí, odstranil. Klient navíc neměl hasicí přístroje správně uchycené. I to by se stalo problémem u následné kontroly HZS.

Víte, jak vybrat hasicí přístroj?

I špatné uchycení může být u kontroly problém

Další podstatnou věcí je také správné umístění hasicích přístrojů. Ty by měly být především snadno dostupné a použitelné. Nejednou jsme u našich klientů narazili na zastavěné hasicí přístroje nebo takové případy, kdy byly umístěné například příliš vysoko. Maximální výška uchycení je 1,5 metru rukojetí nad podlahou!

Myslete také na to, že by hasicí přístroje měly být zajištěné proti pádu a převržení. Optimálním řešením je zavěšení přístroje na zeď co nejníže je to možné.

Přenechte hasicí přístroje odborníkům

Chcete mít jistotu, že máte BOZP a PO zpracované správně? Zamezte zbytečným problémům při kontrole HZS. Obraťte se na EXTÉRII, jedničku v poskytování služeb v oblasti bezpečnosti práce a požární ochrany. Kontaktujte nás na tel. čísle +420 720 023 709 nebo vyplňte níže uvedený kontaktní formulář a dozvíte se víc.

Přečtěte si také:

Obchody často porušují požární předpisy! Nemají ani hasicí přístroj
https://www.exteria.cz/hasici-pristroje-bez-pravidelne-kontroly-hrozi-pokuta-az-250-tisic-korun/
HZS se zaměřuje na pravidelné kontroly a revize hasicích přístrojů. Myslete na ně i vy

Související články:

Jste OSVČ a zaměstnáváte svého prvního zaměstnance? Na tohle nesmíte zapomenout!

Jeden z našich klientů zaměstnal svého prvního zaměstnance. Tento klient vlastní autoservis, kromě toho provádí kontrolu a měření emisí. Aby si časově odlehčil a mohl se věnovat pouze samotným opravám a měření, najal si zaměstnance, který mu má pomoci s přípravou aut, případně přímo s některými měřeními.

Jste OSVČ a zaměstnáváte svého prvního zaměstnance? Na tohle nesmíte zapomenout!

Chci informační schůzku