Nárok na odškodnění za psychickou újmu mají lidé stejný jako za fyzické potíže, přiznal Ústavní soud

Spouštěčem psychických potíží bývá nejčastěji dopravní nehoda, vlakové neštěstí nebo třeba pracovní úraz. Podle průzkumu společnosti Vindicia, která se zaměřuje na odškodnění obětí, trpí psychickými problémy přibližně 75 % účastníků nehod a polovina zaměstnanců, kteří utrpěli pracovní úraz. Verdikt Ústavního soudu potvrdil, že oběti mají nárok na odškodnění za vzniklou psychickou újmu ze zranění. Výše kompenzace se pak odvíjí od závažnosti psychických problémů. Někdy může částka za odškodnění dosáhnout až několika milionů korun.

Neviditelná hrozba

To, že psychické potíže nejdou na rozdíl od těch fyzických vidět, ještě neznamená, že neexistují. Bývá to právě psychická újma, která má u účastníků nehod nebo pracovního úrazu dlouhodobé následky, které u nich mohou přetrvávat i roky.

„Odškodnění je zcela určitě na místě už z toho důvodu, že pokud chtějí lidé své psychické problémy řešit, často musí sáhnout hlouběji do kapsy. Psychoterapie bývají zpravidla nákladnédlouhodobé, a aby dávaly smysl, musí být navíc pravidelné“, tvrdí expert na odškodnění společnosti Vindicia. Dalším problémem je, že i dnes se ještě spousta lidí za své psychické problémy stydí. Je pro ně zkrátka těžké si psychický problém přiznat, proto ho ze začátku zcela popírají a nepřipouštějí si ho. Oběti nehod začnou s následky psychické újmy bojovat až ve chvíli, kdy je potíže začnou výrazně omezovat v jejich každodenním životě. 

Jeden problém, který má tisíce podob

Následky psychického traumatu se u každého člověka projevují jinak. U někoho mohou mít podobu hlubokých depresí, nespavosti, úzkosti, strachu z cestování autem nebo třeba formu panické hrůzy ze společnosti. Navíc posttraumatický stresový syndrom se může začít projevovat až s odstupem času. V takovém případě je potřeba vyhledat pomoc odborníka, který poškozenému zajistí potřebnou péči. Psychické trauma se v případě neléčení může někdy rozvinout až do vážných psychických poruch, kdy se u člověka začnou objevovat schizofrenní stavy, maniodeprese nebo bipolární porucha. V některých případech mají oběti dokonce halucinace, iluze zvuků nebo nepříjemné pocity ohrožení. Je proto velice důležité, aby se psychické potíže začaly u oběti nehody nebo pracovního úrazu řešit včas.   

Ústavní soud dal poškozeným za pravdu  

Obětí dopravních nehod, pracovních úrazů a dalších neštěstí se zastal také Ústavní soud. Ten potvrdil, že poškození mají nárok nejen na kompenzaci za fyzické ublížení na zdraví, ale také za psychické potíže, které označil jako „další nemajetkovou újmu“. V rámci bolestného se tak duševní trauma, které je způsobené šokem bezprostředně po nehodě, kompenzuje jednorázovou částkou v desítkách tisíc korun. Vyšší suma odškodnění pak hradí dlouhodobější psychickou újmu, která se u oběti může rozvinout v deprese, noční můry nebo trauma. Částka je zahrnutá do kompenzace za ztížení společenského uplatnění a může se vyšplhat až do několika milionů korun.

Mohlo by vás také zajímat:

Související články:

Nastává Evropský týden BOZP!

Každý rok se v říjnu koná takzvaný Evropský týden BOZP, který je pořádán Evropskou agenturou pro BOZP. Během tohoto týdne se napříč EU pořádají nejrůznější osvětové …

Nastává Evropský týden BOZP!

Chci informační schůzku