Možnosti využití virtuální reality ve vztahu k bezpečnosti práce

bezpečnostními předpisy na pracovišti se za svůj život setká každý zaměstnanec i samotný zaměstnavatel. I přesto, že si každá pracovní pozice přizpůsobuje BOZP a PO přesně na míru své pracovní náplně, platí pro všechny jedno základní pravidlo. Všichni zaměstnavatelé musí své zaměstnance seznámit se zásadami bezpečnosti práce a jejich dodržování vždy vyžadovat.

Skvělý pomocník zvaný virtuální realita

Neznalost nebo nedodržování bezpečnostních předpisů jsou nejčastějšími příčinami zraněnínehod na pracovišti. A právě tomu dokáže zabránit virtuální realita, která snižuje úrazovost na pracovišti. Díky jedinečným efektům si získá během školení BOZP plnou pozornost zaměstnance, který se tak ničím nerozptyluje a plně se soustředí na bezpečnostní přípravu.

Virtuální realita dokáže prověřit znalosti zaměstnanců

Virtuální realita je skvělým nástrojem pro simulaci krizových situací, které umí věrohodně napodobit. Zaměstnanci se tak rázem mohou ocitnout v stavu, kdy se musí popasovat s rozšířeným požárem, úrazem kolegy nebo explozí na pracovišti. Mají tak možnost ihned otestovat nejen své reakce, ale také znalosti zda vědí, jak v nebezpečné situaci postupovat. Díky simulovaným podmínkám se zaměstnanci naučí eliminovat nejčastější chyby, dokážou snížit riziko úrazu nebo podobným scénářům úplně předcházet. Tohle všechno se díky virtuální realitě naučí již při samotném školení o zásadách bezpečnosti práce.

Opakování je matka moudrosti

Virtuální realita skvěle poslouží nejen nově příchozím zaměstnancům, ale také těm, kteří si školením BOZP již prošli. V takovém případě se jedná o tzv. aktualizační školení, v rámci kterého si zaměstnanci připomenou zásady bezpečnosti práce. Zároveň si tím zaměstnavatel ověří dovednosti svých zaměstnanců i to, jak jsou na nenadálé situace na pracovišti či na pracovní úrazy připravení.

Snižte chybovost, zvyšte bezpečnost

Pro řádné proškolení svých zaměstnanců už nemusíte složitě hledat dostatečně kvalifikovaného školitele, který by se této funkce ujal. Ve virtuální realitě si totiž můžete vytvořit trenéra, který bude ke každému zaměstnanci přistupovat individuálně. Ve výsledku tím ušetříte nejen spoustu času a peněz, ale také výrazně snížíte riziko vzniku chyb. I mistr tesař se totiž někdy utne, což ovšem neplatí pro školitele ve virtuálním světě, který pracuje a komunikuje vždy profesionálně a bez chyb. Jako zaměstnavatel si tak můžete být jistý, že jsou vaši zaměstnanci v dobrých, virtuálních rukou.

Uživatelsky přívětivé prostředí

V dnešní době je virtuální realita na velmi vysoké, uživatelsky dostupné úrovni. Časy, kdy byla práce s ní složitá a pouze pro „ajťáky“ je tak dávno minulostí. S virtuální realitou dnes dokáže pracovat opravdu každý a práce je díky ní mnohem efektivnější. I proto je stále oblíbenějším nástrojem, který se neustále rozšiřuje do dalších odvětví, ve kterých nachází nová uplatnění.

Přečtěte si další skvělé novinky v oblasti BOZP a PO:

Související články:

Co je nového v oblasti BOZP pro rok 2024?

V minulém roce proběhla významná změna způsobu stanovení hodnoty bodu pro odškodnění za pracovní úraz či nemoci z povolání. Vláda nově stanovila hodnotu bodu na 1 % průměrné …

Co je nového v oblasti BOZP pro rok 2024?

Chci informační schůzku