Od nového roku dojde ke zvýšení minimální mzdy

Vláda schválila zvýšení minimální mzdy, která od roku 2022 vzroste na 16 200 Kč. Oproti minulému roku, kdy činila 15 200 Kč, tak vzroste o 1 000 Kč. S rozhodnutím vlády ale není spokojena ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, která společně s odboráři prosazovala zvýšení mzdy až na 18 000 Kč. Argumentovali tím, že nejnižší výdělek je v Česku pod hranicí příjmové chudoby a že vyšší minimální mzdu má také Polsko nebo Slovensko. Naopak zaměstnavatelé požadovali zvýšení mzdy maximálně o 500 Kč. Podle nich se firmy potřebují nejdříve vzpamatovat z covidových opatření a restrikcí.

Ministryně Maláčová také neustále apeluje na to, že Česká republika se v rámci Evropské unie řadí k zemím s nejnižším poměrem minimální mzdy vůči té průměrné. Minimální mzda totiž v roce 2022 dosáhne přibližně 41,7 % průměrné mzdy

Díky zvýšené minimální mzdě si polepší nejen zaměstnanci, kteří pobírají minimální mzdu, ale také statisíce dalších zaměstnanců, kteří nejsou za svou práci adekvátně ohodnoceni.

Se zvýšením minimální mzdy současně roste také tzv. zaručená mzda. Ta zaměstnancům garantuje mzdové minimum práce, která je s ohledem na složitost, odpovědnost a namáhavost odstupňována do osmi skupin.  

Růst minimální mzdy navýší také příjmy státu. Projeví se to na sociálním pojištění, na kterém by se podle odhadů mělo vybrat o 0,97 mld. Kč více než letos. Příjmy ze zdravotního pojištění by se mohly zvýšit zhruba o 0,36 mld. Kč. U zaměstnavatelů v podnikatelské sféře se předpokládá nárůst jejich ročních mzdových nákladů přibližně o 5,69 mld. Kč, mimo podnikatelskou sféru pak zhruba o 0,37 mld. korun. 

Přečtěte si další aktuality v oblasti BOZP a PO:

Související články:

Provozujete hotel? Tyhle základní doporučení požární ochrany platí i pro vás!

Hotely a další jiná ubytovací zařízení jsou velmi specifická v rámci bezpečnosti a požární ochrany. Musí totiž splňovat podmínky pro zachování bezpečnosti nejen pro své zaměstnance, ale i hosty. I proto jsme pro zvědomnění sepsali tyto nejdůležitější základní body, které by každé ubytovací zařízení mělo splňovat.

Provozujete hotel? Tyhle základní doporučení požární ochrany platí i pro vás!

S mazlíčkem do zaměstnání? Je to dobrý nápad?

Možnost vzít svého zvířecího kamaráda s sebou do zaměstnání se stává jedním ze zaměstnaneckých benefitů u stále více a více zaměstnavatelů. V České republice jsou představiteli například pracoviště internetového prohlížeče Seznam.cz nebo pražská pobočka společnosti Mars, konkrétně divize Royal Canin.

S mazlíčkem do zaměstnání? Je to dobrý nápad?

Chci informační schůzku