15. dubna 2025SEKÁNÍ TRÁVY A BOZP: Jak na bezpečnou údržbu zeleně ?
Sekání trávy může na první pohled působit jako jednoduchá a rutinní činnost, avšak i tato práce s sebou nese rizika, která by neměla být podceňována – a to jak …
V rámci odhalování nelegální práce provedly v roce 2020 oblastní inspektoráty práce celkem 5 557 kontrol. Ty odhalily 3 110 nelegálně zaměstnaných pracovníků, z nichž 556 osob bylo z Česka a 141 občanů pocházelo ze zemí Evropské unie. Jednalo se především o pracovníky ze Slovenska, Rumunska a Bulharska. Na černé listině v oblasti nelegálního zaměstnávání převažovali cizinci v celkovém počtu 2 413 osob. Na žebříčku dominovali především pracovníci z Ukrajiny, Moldavska a Vietnamu.
Za rok 2020 byli zaměstnavatelé, nabízející nelegální práci, převážně ze sektoru stavebnictví, velkoobchodu, maloobchodu, údržby motorových vozidel a ze zpracovatelského průmyslu. Nejčastěji se pak prohřešku dopouštěli malí zaměstnavatelé s počtem do devíti zaměstnanců.
Za umožnění vykonávání či samotnou nelegální práci se v roce 2020 rozdalo 549 pokut v celkové výši 132 660 600 Kč. Důležité je také zmínit fakt, že zaměstnavateli, který umožní práci načerno, hrozí podle zákona o zaměstnanosti pokuta až 10 milionů korun.
Do statistik provedených kontrol za rok 2020 zasáhla epidemie koronaviru, která výsledky v oblasti nelegálního zaměstnávání výrazně zkresluje. Přijatá restriktivní vládní opatření měla totiž negativní vliv nejen na samotný trh práce, kdy se uzavřely hranice států, ale také na kontrolní činnost inspekce práce.
I přes nižší počet provedených kontrol z důvodu šíření nemoci COVID-19 je i nadále zaznamenán nepatrný trend z předchozích let. Ten ukazuje převyšující počet nelegálně zaměstnaných cizinců nad počtem zaměstnaných pracovníků z České republiky a EU.
Další novinky v oblasti bezpečnosti práce: