Technik EXTÉRIE musel řešit smrtelný pracovní úraz na pracovišti

Tragickou událost, při které došlo ke smrtelnému úrazu na pracovišti, musel řešit technik společnosti EXTÉRIA. Vše se odehrálo na sběrném dvoře, kde zaměstnanec slíbil svému známému, že mu daruje dva plechové barely, které dvůr vykoupil jako odpad. Součástí daru bylo také odřezání vrchního víka barelů. Zaměstnanec si následně vypůjčil ze soukromých prostorů svého zaměstnavatele plazmovou řezačku a začal obě vrchní víka barelů postupně rozřezávat. Bohužel o ničem takovém neměl zaměstnavatel a majitel sběrného dvora ani tušení.

V barelu se však nacházela neznámá hořlavá kapalina, o které zaměstnanec nevěděl. Při řezání víka jednoho z barelů došlo k mohutné explozi, které amputovala zaměstnanci část těla. Rozsah poranění byl tak velký, že muž neměl sebemenší šanci na přežití a byl na místě mrtev. Z výbuchu následně vznikl požár, který se po chvíli podařilo naštěstí dalším zaměstnancům sběrného dvoru uhasit.

Na čí straně byla chyba?

Pochybení bylo jak na straně zaměstnance, tak na straně zaměstnavatele. Pracovník jednoznačně pochybil, když si neověřil, co za látku se v barelu nachází. Neuvědomil si hrozící rizika a veškerou činnost prováděl bez vědomí a souhlasu svého zaměstnavatele, i když se jednalo o jeho soukromý prostor.

Chyba však byla i na straně zaměstnavatele, který dostatečně nezajistil své soukromé prostory tak, aby do nich zamezil přístup. Zároveň se na pracovišti nacházela plazmová řezačka, kompresor a další zařízení, které mělo být pečlivě uschováno a nemělo tam tedy co dělat.

Ať už jste tedy zaměstnanec či zaměstnavatel, vždy především dbejte o bezpečnost svoji a ostatních či zabezpečení celého pracoviště. Zamezíte tím nejen případným škodám na majetku, ale především tím ochráníte své zdraví či dokonce život.

Potřebujete s bezpečností práce poradit?

Neváhejte se obrátit na naše specialisty v oblasti BOZPPO a kontaktujte nás na tel. čísle +420 720 023 709 a my vám se vším poradíme.

Přečtěte si další zkušenosti techniků EXTÉRIA:

Související články:

Jak dopadla pražská půjčovna u inspekce?

U půjčovny stavební mechanizace se nahlásila kontrola HZS, proto jsme v Extérii neváhali a vydali se na potřebnou předkontrolu. Na ní náš technik detailně prošel veškerou dokumentaci …

Jak dopadla pražská půjčovna u inspekce?

Chci informační schůzku