Tři čtvrtiny firem podle Maláčové porušují zákon, od Hospodářské komory však sklidila kritiku

Mimořádná kontrolní akce zvaná „Férová práce“, která probíhala od 21. června do 23. července, se zaměřila na dodržování bezpečnostních předpisů a jejich porušování ze strany zaměstnavatelů v průmyslovém odvětví, stavebnictví, zemědělství a logistice. Kontrola se uskutečnila ve všech krajích České republiky včetně Prahy. Zapojilo se do ní 253 inspektorů práce129 policistů cizinecké policie.

Blesková akce proběhla v čele s paní ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou (ČSSD) a Matějem Stropnickým (ČSSD). Snažila se poukázat na porušování práv zaměstnanců, na nesrovnalosti v rozvržení pracovní doby a nedostatky v oblasti BOZPPO.

Kontroly probíhaly ve velkém

Akce „Férová práce“ provedla 123 kontrol, v rámci kterých bylo zkontrolováno 167 zaměstnavatelů. Z jejich celkového počtu se jednalo o 30 velkých zaměstnavatelů a 93 pracovních agentur a subdodavatelů.

První místo na seznamu nejčastějších prohřešků firem obsadilo podle ministryně porušování odměňování zaměstnanců. Konkrétně se jednalo o nepřiznané přesčasy, příplatky za práci o víkendu nebo v noci. Celkový počet pochybení zaměstnavatelů se tak zastavil na čísle 85.

Dalším častým pochybením ze strany zaměstnavatelů byla chybná evidence pracovní doby zaměstnanců, kterou špatně uvádělo více než 70 firem a 66 zjištění pocházelo z agenturního zaměstnávání. Po kontrole 30 významných zaměstnavatelů se 29 z nich dopustilo různých forem prohřešků.

Nenechte se zaskočit

Blesková kontrolní akce už sice skončila, to ale neznamená, že si ostatní zaměstnavatelé mohou vydechnout a doufat, že se jim příští kontroly znovu obloukem vyhnou. Právě naopak. Podle slov Maláčové budou kontroly probíhat častěji a systematicky, aby se ekonomika vrátila do původního stavu, který tu byl před pandemií.

Nedodržení nebo porušení bezpečnostních předpisů vás tak může vyjít pěkně draho. Neponechejte proto nic náhodě a obraťte se na profesionály, kteří vám veškerou dokumentaci BOZP a PO zařídí. Kontaktujte naše odborníky na tel. čísle +420 720 023 709 nebo se zastavte na jedno z poradenských míst EXTÉRIA MARKET ve vašem městě.

Dále by vás mohlo zajímat:

Související články:

Co je nového v oblasti BOZP pro rok 2024?

V minulém roce proběhla významná změna způsobu stanovení hodnoty bodu pro odškodnění za pracovní úraz či nemoci z povolání. Vláda nově stanovila hodnotu bodu na 1 % průměrné …

Co je nového v oblasti BOZP pro rok 2024?

Chci informační schůzku