Musí zaměstnavatel provádět zkoušky na přítomnost alkoholu či jiných omamných látek u zaměstnanců v rámci bezpečnosti práce?
Jakým zákonem se to řídí v BOZP?
Musím jako zaměstnavatel (firma) mít zpracovanou směrnici jako součást BOZP?
Kdo může provádět zkoušky na alkohol?
Povinnost zaměstnance podrobit se zjištění, zda není pod vlivem alkoholu či jiných návykových látek, je dána ust. § 106 odst. 4 písm. i) zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce, ve znění pozdějších předpisů. Z uvedeného ustanovení vyplývá, že pokyn k tomuto zjištění může provést pouze oprávněný a písemně určený vedoucí zaměstnanec.
Ve směrnici k problematice alkoholu a návykových látek zaměstnavatele, se stanoví jakým způsobem bude ověření na přítomnost alkoholu či jiných omamných látek provedeno. Dále se zde stanoví oprávněné osoby, které mohou tuto zkoušku provést u zaměstnanců.
Kontaktujete profesionální firmu Extéria na zajištění služeb pro BOZP, PO a životního prostředí na telefonu: 558 273 577, nebo e-mail:recepce@machrovinky.cz/exteria. Pak Vás žádná kontrola nepřekvapí, vždy Vás zastoupíme!
Přečtěte si více o EXTÉRIA MARKET a novinkách v oblasti BOZP:
Inspektoři z oblastních inspektorátů práce (OIP) budou vypomáhat krajským hygienickým stanicím kontrolovat dodržování protiepidemických opatření ve firmách. Celkově je v současné době tímto způsobem zapojeno už více …
Antigenním testům, které používáme pro testování, byla udělena výjimka pro samotestování laickými osobami dle nařízení Ministerstva zdravotnictví ČR v § 4 odst. 8 nařízení vlády 56/2015 …