Kontrola nelegálního zaměstnávání u stavební firmy

V říjnu proběhla kontrola z oblastního inspektorátu práce (OIP) u stavební firmy, která se nachází v průmyslovém areálu. Ve třetím patře objektu umístěny kancelářské prostory a o kousek dál je umístěn sklad.

Jelikož firma zaměstnává převážně pracovníky ze zahraničí, kontrola z OIP se primárně zaměřila na pracovněprávní vztahy. Konkrétně pak na speciální program zvaný Kvalifikovaný zaměstnanec. Jedná se o program, který se specializuje na zahraniční zaměstnance. Nejčastěji jde o pracovníky z Mongolska, Srbska, Ukrajiny, Filipín, Indie, Běloruska, Moldavska, Černé hory a Kazachstánu. K zaměstnávání cizinců je potřeba spousta dokumentů, jako jsou pracovní smlouvy, mzdové listy, výplatní pásky, lékařské prohlídky, školení BOZP, karta výdeje OOPP či nahlášení zaměstnance na pojišťovnu a ČSSZ.

Kontrola si veškeré tyto dokumenty prošla a paní inspektorka si ještě vyžádala jejich kopii. Při následné kontrole pracovních smluv měl pan jednatel společnosti vše připravené. Chyběl mu pouze doklad o potvrzení přebírání výplat v hotovosti, což paní inspektorka chtěla dodatečně zaslat přes datovou schránku.

Právnická či podnikající fyzická osoba, která umožní výkon nelegální práce, se dopouští přestupku, za který podle zákona č. 435/2004 Sb., zákon o zaměstnanosti, může dostat pokutu až do výše 10 milionů Kč, nejméně však pokutu ve výši 50 000 Kč. 

Kontrola trvala přibližně dvě hodiny a nezjistila žádné závažné nedostatky či pochybení. Vše bylo v pořádku a inspektorka tak neudělila klientovi žádnou pokutu.

Nahlásila se vám kontrola a nejste si jisti, zda máte veškerou dokumentaci BOZPPO v pořádku? Kontaktujte nás na tel. čísle +420 720 023 709 nebo vyplňte níže uvedený kontaktní formulář a my se o vše postaráme za vás.

Přečtěte si o dalších kontrolách klientů EXTÉRIE:

Související články:

Jak dopadla pražská půjčovna u inspekce?

U půjčovny stavební mechanizace se nahlásila kontrola HZS, proto jsme v Extérii neváhali a vydali se na potřebnou předkontrolu. Na ní náš technik detailně prošel veškerou dokumentaci …

Jak dopadla pražská půjčovna u inspekce?

Chci informační schůzku