Počet lidí na nemocenské v Česku rapidně vzrostl

V prvním pololetí letošního roku statistiky zaznamenaly 1,3 milionu lidí, kteří se ocitli v pracovníneschopnosti. To je meziročně o třetinu více. Celkově stát vyplatil pojištěncům na nemocenském 18,4 miliardy korun.

Letošní rok byl v počtu čerpání nemocenského pojištění rekordní

Podle dat Českého statistického úřadu pracovních neschopností neustále přibývá. Letošní půlrok v počtu čerpání nemocenských dávek výrazně dominoval oproti loňskému roku. Úřady zaznamenaly celkem 1,399 milionů případů vystavení neschopenky, což je o 329 tisíc více než za první pololetí v roce 2020.

Pracovních neschopností z důvodu nemoci bylo v letošním pololetí přijato celkem 1,3 milionu. Kromě nemoci se však do pracovní neschopnosti započítávají také karantény. Lidé v karanténě však musí splňovat nárok na čerpání nemocenské, kterou jim následně uzná ošetřující lékař nebo hygienická stanice.

Roste počet pracovních úrazů

Kvůli pracovnímu úrazu lékaři vystavili dohromady 23 tisíc neschopenek. Oproti loňskému roku tak došlo k nárůstu, kdy v prvním pololetí roku 2020 bylo zaevidováno 20,5 tisíc pracovních úrazů, které vyžadovaly pracovní neschopnost. Dobrou zprávou je, že ubylo smrtelných pracovních úrazů. Jejich počet se zastavil na 39 obětech, což je o osm méně než za stejné období loňského roku. Podle ČSÚ naopak vzrostl počet mimopracovních úrazů ze 73 na 76 tisíc, kvůli kterým dostali lidé neschopenku.

Výdaje za nemocenskou jdou do miliard korun

Pracovníci s nemocenským pojištěním strávili v pracovní neschopnosti v první polovině letošního roku celkem 51 milionů dní. Průměrná doba trvání neschopenky se tak meziročně zkrátila. Zatímco loni za stejné období trvala pracovní neschopnost 44,3 dne, v prvním pololetí tohoto roku je to pouze 36,3 dne. Podle ČSÚ se jedná o nejkratší průměrnou délku neschopnosti za posledních šest let. Při srovnání pracovní neschopnosti žen a mužů vedou ženy. Ty strávily na neschopence 38,6 dne, zatímco muži pouze 34,1 dne.

Další aktuality v oblasti BOZP a PO, které by vás mohly zajímat:

Související články:

Práva a povinnosti z pohledu zaměstnance

O tom, jaké povinnosti má v oblasti BOZP ze zákona zaměstnavatel, u nás najdete mnoho článků. Jak je to ale s bezpečností práce z pohledu zaměstnance? Na co má …

Práva a povinnosti z pohledu zaměstnance

Co je kategorizace prací a proč ji musíte mít?

Naši technici se na kontrolách často setkávají s chybějící kategorizací prací, se kterou následně souvisí další problémy. Co kategorizace prací vůbec je a proč je pro každé pracoviště …

Co je kategorizace prací a proč ji musíte mít?

Chci informační schůzku