Pozor na plísně na pracovišti!

Asi každý aktuálně řeší zdražování energií, které vede k otázkám, jak nejvíce ušetřit. Navíc se změnily se také právní předpisy týkající se minimálních teplot na pracovištích. Lidé se snaží šetřit na vytápění, a proto i méně větrají. Proč je důležité větrat a jak lze zamezit vzniku plísně na pracovišti?

Česká legislativa

Vlhkost vzduchu a teplotu na pracovišti upravuje Zákon o zajištění dalších podmínek bezpečnosti a ochrany zdraví při práci č. 309/2006 Sb. a Nařízení vlády č. 261/2007 Sb.

Z těchto dvou vyplývá:

1) Každé pracoviště musí mít stanovené mikroklimatické podmínky, včetně vlhkosti. Dále sem spadá například teplota, větrání nebo zásobování vodou.

2) Zaměstnavatel musí na pracovišti udržovat relativní vlhkost vzduchu mezi 30 % a 70 %.

Plísně na stěnách i uvnitř

Snížení vnitřních teplot a omezení větrání vede k problému s odvětráváním vlhkosti, která poté podporuje vznik plísní. Plísně vznikají nejen na povrchu stěn, kde jsou dobře viditelné, ale i uvnitř. Tyto mikroorganismy přitom mohou způsobovat dýchací potíže nebo zhoršovat projevy alergií. Pokud se člověk dlouhodobě vyskytuje v prostředí s plísněmi, zhoršuje se mu také imunita, což může mít další následky.

Přečtěte si také: Nové minimální teploty na pracovištích

Správně větrání

Proti vzniku plísní se obecně doporučuje dodržovat teplotu vzduchu kolem 20 až 22 stupňů Celsia a také správně větrat. Zejména v kancelářích, ve školách a na místech, kde je větší množství lidí, je potřeba myslet na pravidelné větrání. Větrat by se mělo efektivně, tedy otevřením okna dokořán, a nejdéle 5 minut. Vzduch se tak stihne v místnosti vyměnit, ale stěny nevychladnou.

Pokud u vás na pracovišti plísně i tak vznikají, je potřeba se zaměřit na vlhkost ovzduší, která by se měla pohybovat mezi 30 až 70 %. Pomoci vám může například vysoušeč vzduchu.)

Přečtěte si také:

Nejčastější nemoci z povolání
Co je to hygiena práce a jak souvisí s BOZP?
Co platí pro BOZP v přepravě?

Související články:

Co je nového v oblasti BOZP pro rok 2024?

V minulém roce proběhla významná změna způsobu stanovení hodnoty bodu pro odškodnění za pracovní úraz či nemoci z povolání. Vláda nově stanovila hodnotu bodu na 1 % průměrné …

Co je nového v oblasti BOZP pro rok 2024?

Chci informační schůzku