Pracovní úrazy často způsobí pouhá neopatrnost

Pracovní úrazy na pracovištích rozhodně nejsou výjimkou, obzvláště u rizikových povolání. Ačkoliv máte vyřešená různá opatření, abyste úrazům zamezili, měli byste počítat s variantou, že k nim i přes to může dojít. K pracovnímu úrazu může vést i malá chvilka neopatrnosti.

Opatření a minimalizace rizik

Opatření existuje mnoho. Například používání osobních ochranných pracovních pomůcek, které musí zaměstnavatel poskytovat. Kromě jejich poskytnutí by měl také dohlédnout na to, že je zaměstnanci opravdu používají. Není žádnou novinkou, že používání OOPP mnoho zaměstnanců zanedbává, a tak poté dochází ke zbytečným úrazům.

Přečtěte si také: Zvýšená kompenzace za pracovní úraz nebo při nemoci z povolání je tady!

Pracovní úrazy a nepozornost

Nepoužívání osobních ochranných prostředků však není ten hlavní důvod, proč vznikají úrazy. Jedním z důvodů je kupříkladu i neopatrnost zaměstnance. Podle posledních statistik nejvíce úrazů vzniká při běžné chůzi, například když se jde do schodů nebo když se z nich naopak schází. Rizikem může být také čerstvě vytřená mokrá podlaha.

Velké množství úrazů vzniká ve spěchu. Zaměstnavatelé mnohdy kladou na své zaměstnance vysoké nároky, kterým se snaží vyhovět na úkor jejich pozornosti a opatrnosti při práci.

Statistiky

Pokud bychom se zaměřili na věkové kategorie, pak je dle statistik SUIP za rok 2021 největší úrazovost v kategorii 46-50 let.

S úrazy souvisí samozřejmě i míra kvalifikace a zkušeností, opět dle SUIP vzniká nejvíce úrazů u zaměstnanců, kteří nejsou v zaměstnání ani rok.

BOZP na pracovišti

Oblast bezpečnosti práce a požární ochrany je daná státem a její plnění je povinné pro všechny podnikatele a firmy. O BOZP na pracovišti se může postarat sám zaměstnavatel, nebo si na to může najmout zkušenou společnost.

EXTÉRIA zajišťuje komplexní služby v oblasti BOZP, výhodou je, že vás naši technici mohou zastoupit přímo u kontroly.

V každém případě ať už se o BOZP podniku stará kdokoliv, pracovníci jsou povinni jednotlivé zásady dodržovat. Nedodržování nebo dokonce porušování pravidel BOZP může vést nejen k pracovním úrazům, ale také vysokým sankcím.

Mohlo by vás dále zajímat:

Víte, jaké pracovní úrazy se řadí mezi ty nejčastější a co je jejich příčinou?
Technik EXTÉRIE musel řešit smrtelný pracovní úraz na pracovišti
Jak mohou vibrace ohrožovat zdraví zaměstnanců?

Související články:

Co je nového v oblasti BOZP pro rok 2024?

V minulém roce proběhla významná změna způsobu stanovení hodnoty bodu pro odškodnění za pracovní úraz či nemoci z povolání. Vláda nově stanovila hodnotu bodu na 1 % průměrné …

Co je nového v oblasti BOZP pro rok 2024?

Chci informační schůzku