Tlakové láhve není dobré v rámci BOZP podceňovat. Zvlášť, když vás čeká kontrola HZS!

K jednomu z našich klientů měla přijít kontrola HZS s odkazem na to, že se na jeho pracovišti skladují tlakové láhve. Na co všechno si dát u bezpečnosti práce s tlakovými nádobami pozor a jaké chyby našla naše technička u klienta?

Hlavním požadavkem k provozování tlakových nádob na plyny je především jejich správné uchycení tak, aby se zamezilo jejich nárazu či pádu. Dále by měly být plné nádoby oddělené od těch prázdných, ale podmínky skladování musí být u obou stejné. Zaměstnavatel také musí dbát na správnou manipulaci s láhvemi a postarat se o provádění jejich údržby autorizovaným pracovištěm. Místo, ve kterém jsou nádoby uskladněné, by mělo být označeno bezpečnostní tabulkou.

Mohlo by vás také zajímat: Tlakové acetylenové lahve, jak s nimi manipulovat a skladovat?

Chyby v uchycení

Kontrola v půjčovně stavební mechanizace proběhla letos na začátku října a jako vždy přijela naše technička ke klientovi s předstihem, aby vše ještě jednou zkontrolovala. Společně se zástupcem pana jednatele ještě doplnili potřebná bezpečnostní označení a technička jej upozornila na některé problémy, jako jsou například neuchycené hasicí přístroje ke zdi a také neuchycené tlakové láhve.

Nezapomeňte ani na místní provozní řád skladu!

Poté, co dorazili inspektoři z HZS, dali se ihned do kontroly dokumentů. Po prohlédnutí požárně bezpečnostního řešení stavby, směrnic požární ochrany, požárního řádu a revizí hasicích přístrojů, bohužel prohlásili, že PBŘ je nedostačující. Je 11 let staré a je velmi obecné, nejsou tam totiž uvedeny skutečnosti dané půjčovny.

Dále je zajímal převážně sklad tlakových láhví, který měl být dle úvah zástupce pana jednatele také hlavním důvodem této kontroly. Po kontrole rozhodnutí o umístění stavby a také stavebního povolení se inspektoři zaměřili právě na to, že tlakové láhve ani hasicí přístroje nejsou uchyceny ke zdi. Tedy přesně na to, na co naše technička klienta upozorňovala. Největším problémem byl poté chybějící místní provozní řád skladu tlakových láhví.

Naši technici vám vždy vše objasní

Potom, co si inspektoři vše vyfotili a zapsali, obeznámili klienta s tím, že na své rozhodnutí mají 30denní lhůtu. Po jejich odchodu naše technička ještě vše klientovi dovysvětlila a znovu připomněla problémy, které musí opravit.

Nevíte si s BOZP a PO rady?

Nepodceňujte zajištění bezpečnosti práce a požární ochrany. V případě nedodržování či porušení BOZP a PO vám hrozí vysoké pokuty. Obraťte se proto na odborníky v oblasti BOZP a PO. Vždy vám rádi poradíme a pomůžeme vám se všemi povinnostmi. Kontaktujte firmu EXTÉRIA na tel. čísle +420 720 023 709 nebo vyplňte níže uvedený kontaktní formulář a my vám předáme více informací.

Přečtěte si také:

BOZP a povinnosti zaměstnavatele při provozu tlakových zařízení
Revize jsou častým předmětem kontrol
Jak zvládnout inspekci bez stresu?

Související články:

Jak dopadla pražská půjčovna u inspekce?

U půjčovny stavební mechanizace se nahlásila kontrola HZS, proto jsme v Extérii neváhali a vydali se na potřebnou předkontrolu. Na ní náš technik detailně prošel veškerou dokumentaci …

Jak dopadla pražská půjčovna u inspekce?

Chci informační schůzku