Školení a pravidelná roční prověrka pro školky, školy a gymnázia

Polovina, a zejména pak konec, prázdnin znamená pro učitelé a ostatní zaměstnance školek, základních, ale i středních škol přípravy na nadcházející školní rok. Ať už je to pravidelná údržba pozemku, aktualizace osnov a učebních plánů nebo pravidelné proškolení a prověrka z BOZP a PO.

Opakování je matka moudrosti

Naši technici druhou polovinu srpna zasvětili především školení a pravidelným prověrkám školních zařízení.  Ať už se jednalo o mateřské, základní či střední školy nebo gymnázia. A i když se může zdát, že problematika BOZP a PO se omílá pořád dokola a každý jej zná nazpaměť, opak je pravdou.

Našim technikům se potvrdila teorie o tzv. provozní slepotě. Pokud kolem něčeho chodíte i několikrát denně, může se vám to stát tak moc všední, že už to ani nevnímáte. V případě bezpečnostních prvků a protipožární ochrany je to ovšem nežádoucí, aby zaměstnanci netušili, kde se v budově nachází hydrant, kde naleznou hasicí přístroje či poplachovou směrnici. Proto naši technici prošli se všemi zaměstnanci dané budovy a vše si znova ukázali. V případě nouze totiž není čas na hledání, pouze na jednání.

Školní zařízení jdou příkladem

Co se týká revizí a všech náležitostí, které je třeba v rámci BOZP a PO plnit, jdou školky a školy příkladem. Jejich zaměstnanci si uvědomují důležitost dané problematiky, protože nejde jen o ně, ale především o svěřené děti a mládež. Díky tomu naši technici nenašli závady při kontrole revizí elektrických zařízení, hasicích přístrojů apod.

Některá specifika školních zařízení

Vzhledem ke své povaze jsou školní zařízení specifická i v rámci BOZP a PO agendy. Možná by vás u některých oblastí nenapadlo, že se také v rámci školek a škol řeší, proto si je dnes raději připomeneme:

  • Požární hlídky – Pokud se jedná o velkou školu s větším počtem žáků či budov, je vhodné, vzhledem ke zvýšenému požárnímu nebezpečí, zřídit i požární hlídky. Jedná se o preventivní skupiny zaměstnanců, sestávající z funkcí: velitel, preventisté a členové. Tyto hlídky mají za úkol dbát na dodržování protipožárních opatření a v případě požáru vést poplach a aktivně se zapojit do jeho likvidace.
  • Poplach v mateřské škole – Co se týká dále požární ochrany a poplachů při nebezpečí, ty by se měly pravidelně nacvičovat. Toto pravidlo ovšem neplatí pro mateřské školy. Během poplachu se ve školce nezvoní a poplachy se ani nenacvičují. Důvod je prostý, děti by se zbytečně vylekali a mohlo by dojít k průtahu během jejich opuštění budovy. Proto se v případě požáru dětem pouze klidně vysvětlí, že se jde ven a zaměstnanci hlídají, zda žádné z dětí nezůstalo v budově.
  • Hygienické minimum známé také jako HACCP – jedná se o systém, který vyplývá z Nařízení Evropského parlamentu a Rady č. 852/2004 ze dne 29. dubna 2004 o hygieně potravin. Ten nařizuje dodržování zásad pro minimalizaci rizik ohrožující bezpečnost potravin. Týká se také školních kuchyní a jídelen.

Připravte se na nový školní rok, nebo třeba kontrolu, s námi!

Se zajištěním bezpečnosti práce na pracovišti a vše, co k ní patří, vám pomůže společnost EXTÉRIA, která poskytuje služby v oblasti BOZP a PO už přes 10 let. Neváhejte proto a kontaktujte nás na tel. čísle +420 720 023 709 nebo vyplňte níže uvedený kontaktní formulář a my se vám obratem ozveme.

Přečtete si další zkušenosti klientů EXTÉRIA:

Související články:

Ani nový klient se nečekané kontroly bát nemusí!

Nahlásila se k vám do firmy kontrola a nevíte si rady? I s takovou situací si dokážeme rychle poradit. U společnosti zabývající se opravou zemědělských strojů se na udání ohlásila …

Ani nový klient se nečekané kontroly bát nemusí!

Požární stěny je také potřeba správně zaznačit

Na začátku května navštívil náš technik pracoviště pivovaru před plánovanou kontrolou HZS. Na předkontrole klasicky prošel veškerou dokumentaci, požárně bezpečnostní řešení stavby a následně i pracoviště. V …

Požární stěny je také potřeba správně zaznačit

Chci informační schůzku