Umíte dobře sedět? Aneb Správná ergonomie.

Možná se domníváte, že práce u počítače je naprosto bezpečná a nehrozí pro ni žádná rizika. Opak je pravdou. I zde musíte dbát na dodržování pravidel bezpečnosti práce a ochrany zdraví. Zvláštní riziko vytváří právě správná poloha u počítače, špatné sezení a rozložení pracovního prostředí totiž může mít dopad na vaše zdraví i z dlouhodobého hlediska. Jak tedy vypadá správná ergonomie?

Důsledky

Mezi nejčastější onemocnění související s prací patří muskuloskeletální poruchy. Patří k nim všechna poškození a onemocnění kloubů i dalších tkání, které postihují zejména záda, krk a horní i dolní končetiny. Nejčastějšími potížemi jsou bolest zad a krční páteře, bolesti rukou a zápěstí, záněty šlach, syndrom karpálního tunelu a zhoršení zraku.

Mezi základní povinnosti zaměstnavatele patří vyhodnocení všech rizik na pracovišti a jejich odstranění či minimalizace. Měl by se tedy zabývat i správnou ergonomii při sezení u počítače, aby zamezil dlouhodobým zdravotním problémům u svých zaměstnanců.

Správná ergonomie sezení u počítače

Sezení byste opravdu neměli podceňovat, důsledky mohou být dlouhodobé a bolestivé. Důležité ale je, že správná ergonomie není jen na vás a na tom, zda sedíte vzpřímeně, ale i o vybavení vaší kanceláře. Podstatné pro ni jsou například výška stolu a kancelářské židle, osvětlení a vzdálenost monitoru od očí.

Výška židle a stolu

Správně nastavená židle je základem správného sezení. Chodidla byste měli mít položená na zemi, lýtka a stehna by vám mezi sebou měla svírat pravý úhel a záda byste měla mít opřená a vzpřímená.

Stůl by měl mít ideálně výšku stejnou s výškou vašich loktů, když sedíte.

Přečtěte si také: Vánoční ozdoby versus BOZP a PO

Správné sezení

Neměli byste sedět na kraji židle, ale úplně vzadu a tak, aby vám záda kopírovala tvar židle. U sezení byste se neměli hrbit, ale být vzpřímení.

Vzdálenost od monitoru

Od monitoru by měly být vaše oči vzdálené asi 40-70 cm, zároveň byste měli sedět v dobře osvětlené místnosti, abyste na práci dobře viděli.

Mohlo by vás také zajímat:

Žebříky a s nimi spojené povinnosti v rámci BOZP
Je tolerance kouření elektronických cigaret na pracovišti správná? Čím se liší od běžných cigaret?
Je vůbec možné dodržovat limity u manipulace s živými břemeny?
Jak je to s BOZP a taxi?

Související články:

Co je nového v oblasti BOZP pro rok 2024?

V minulém roce proběhla významná změna způsobu stanovení hodnoty bodu pro odškodnění za pracovní úraz či nemoci z povolání. Vláda nově stanovila hodnotu bodu na 1 % průměrné …

Co je nového v oblasti BOZP pro rok 2024?

Chci informační schůzku