Jak je to s BOZP a taxi?

Jestliže podnikáte jako OSVČ v oblasti taxislužeb, vztahují se na vás také určité povinnosti v rámci BOZP a to bez ohledu na to, zda zaměstnance máte či nemáte. Silniční doprava patří mezi nejrizikovější pracovní odvětví, a proto byste u ní rozhodně neměli bezpečnost podceňovat. Jaké jsou vaše povinnosti jakožto OSVČ pro oblast bezpečnosti práce? Jak to tedy je s BOZP a taxi?

Pracovnělékařské prohlídky

Dle zákona č. 361/2000 Sb., který uvádí požadavky na pravidelné lékařské prohlídky, je musí absolvovat řidič, u něhož je řízení motorového vozidla předmětem samostatné výdělečné činnosti prováděné podle zvláštního právního předpisu. Tím je pak zákon č. 455/1991 Sb., který práci taxikáře pokládá za koncesovanou živnost.

Prohlídka u řidičů do 50 let má být prováděná jednou za 2 roky, u řidičů nad 50 let poté jednou za rok.

Pro vykonávání živnosti v oblasti taxislužby budete dále potřebovat potvrzení o zdravotní způsobilosti.

Určení rizik

Jak už jsme zmínili výše, silniční doprava patří mezi nejrizikovější odvětví, ve kterém můžete na nebezpečí narazit téměř všude. Už samotná jízda automobilem vystavuje řidiče mnohým bezpečnostním rizikům. Jako OSVČ máte povinnost vyhledat všechna možná rizika, popsat je a pokusit se je odstranit nebo alespoň zredukovat jejich dopad. Nejčastější chybou bývá nedodržování povinných přestávek, což může mít vážné následky.

Mezi další specifická rizika, která můžeme najít v oblasti taxislužby patří násilí a útoky a nutnost používat komunikační prostředky při jízdě, což opět vystavuje řidiče ohrožení jeho zdraví, ale i zdraví jeho pasažérů.

Při nedodržování povinností BOZP nebo jejich porušení vás mohou po kontrole čekat vysoké pokuty, proto tuto oblast raději nepodceňujte.

Nevíte si s BOZP rady?

Chcete mít u kontroly vše v pořádku a vyhnout se velkým sankcím? Pokud chcete zamezit rizikům a mít vše v oblasti BOZP a PO v pořádku, obraťte se na nás a my vám se vším pomůže, případně vás u inspekce zastoupíme. Kontaktujte nás na tel. čísle +420 720 023 709 nebo vyplňte níže uvedený kontaktní formulář a dozvíte se víc.

Přečtěte si také:

Školení řidičů referentů
Je vůbec možné dodržovat limity u manipulace s živými břemeny?
Dodržujte zásady BOZP, vyplatí se vám to
Jste OSVČ a zaměstnáváte svého prvního zaměstnance? Na tohle nesmíte zapomenout!

Související články:

Co je nového v oblasti BOZP pro rok 2024?

V minulém roce proběhla významná změna způsobu stanovení hodnoty bodu pro odškodnění za pracovní úraz či nemoci z povolání. Vláda nově stanovila hodnotu bodu na 1 % průměrné …

Co je nového v oblasti BOZP pro rok 2024?

Chci informační schůzku