Brigádníci a BOZP. Na co nesmíte zapomenout?

Vánoční trhy jsou místem, kde se velmi často využívá zaměstnávání brigádníků formou dohody o provedení práce. Musíte také u sezónních brigádníku provést školení BOZP? Z jakého důvodu? A jak má tedy školení vůbec vypadat?

O nejčastějších chybách v oblasti BOZP už jsme psali v článku Vánoční trhy a BOZP. Co ale konkrétně brigádníci a BOZP?

Pojem „brigádník“ v zákoníku práce jen tak nenajdete, právě z toho důvodu ani nerozlišujeme to, zda se jedná o zaměstnance na hlavní pracovní poměr nebo na dohodu o provedení práce. Vztahují se na ně tedy stejná pravidla v rámci BOZP a PO. Zaměstnavatel je povinen zajistit, aby měli všichni zaměstnanci dostatečné a přiměřené informace a pokyny o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci.

Z jakého důvodu školení provádět?

Právě z toho důvodu, že se u brigádníků jedná o nárazové a sezónní práce, které mnohdy i kombinují, je zde riziko pracovního úrazu značně vyšší. Ať už z neznalosti, nepozornosti nebo zkrátka kvůli nedostatků zkušeností. Pokud bude pracovní úraz prošetřován, bude se po vás vyžadovat také dokumentace o provedeném školení.

Jak by mělo školení vypadat?

Protože v Zákoníku práce není prováděn rozdíl mezi zaměstnancem na HPP a brigádníkem na DPP, nemůžeme dělat ani rozdíly v jejich školení. Školení BOZP by tedy mělo být pro všechny zaměstnance stejné. Měli byste je seznámit se zásadami bezpečnosti práce, s možnými riziky a specifiky jejich pracovní pozice. V rámci školení byste měli brigádníkům také ukázat správné pracovní postupy, případně ochranné osobní pomůcky a jak je používat.

Pracovnělékařské prohlídky

Tyto prohlídky pro zaměstnance na dohodu o provedení práce povinné nejsou. Vstupní prohlídka je u nich nutná pouze v případě, pokud má být zaměstnanec přirazen k práci, která je podle zákona o ochraně veřejného zdraví prací rizikovou nebo je k nějaké její činnosti nutná zdravotní způsobilost.

Správná BOZP a PO je základ

Zákonná povinnost mít na pracovišti zajištěnou bezpečnost práce se nevyplácí podceňovat. V opačném případě vám totiž při jejím nedodržování či porušení hrozí vysoké pokuty. Obraťte se proto na odborníky v oblasti BOZP a PO. Kontaktujte firmu EXTÉRIA na tel. čísle +420 720 023 709 nebo vyplňte níže uvedený kontaktní formulář a my vám předáme více informací.

BRIGÁDNÍCI A BOZP

Přečtěte si také:

Je vůbec možné dodržovat limity u manipulace s živými břemeny?
Je školení bozp a po povinné i pro zaměstnance na dohody?
Jak zvládnout inspekci bez stresu?
Jak správně vyplnit záznam o úrazu a na co si dát pozor

Související články:

Nastává Evropský týden BOZP!

Každý rok se v říjnu koná takzvaný Evropský týden BOZP, který je pořádán Evropskou agenturou pro BOZP. Během tohoto týdne se napříč EU pořádají nejrůznější osvětové …

Nastává Evropský týden BOZP!

Chci informační schůzku