Neprůchodná úniková cesta ve školách a školkách je častým problémem

Na každé škole a školce najdeme vystavené obrázky či jiná díla dětí, ať už na stěnách nebo nástěnkách. Věděli jste, že i tohle může být problém v případě požáru? Schodiště a chodby, které slouží jako úniková cesta, by měly být maximálně průchodné. Právě nástěnky, vystavené obrázky, květiny či jiná výzdoba mohou tuto cestu značně zužovat.

Úniková cesta

Podle vyhlášky č. 23/2008 Sb., § 30 je stanoveno, že v prostoru takzvané chráněné únikové cesty nesmí množství hořlavých látek překročit přesně stanovený rozsah. Vyhláška přesně specifikuje množství a umístění hořlavých předmětů na chráněných únikových cestách.

To, zda konkrétní úniková cesta je nebo není chráněná, najdete v projektové dokumentaci každé stavby, tedy i školy. Kategorie únikové cesty pak odpovídá velikosti školy, počtu poschodí, množství osob ve škole, kapacitě a souvisí také s rokem výstavby.

Mohlo by vás také zajímat: Vysazené požární dveře vás neochrání!

Inspekce

Právě na jedné z našich nedávných kontrol školy a školky se paní inspektorka velmi zajímala o to, kdo prováděl výpočet požárního zatížení umístěných předmětů v chráněné únikové cestě. A zdůraznila, že je potřeba, aby zde bylo věcí co nejméně. Na to náš technik upozorňoval klienta již na předkontrole.

Zároveň se inspekce zaměřila na funkčnost požárních dveří. Častou chybou ve školách bývá to, že jsou dveře zajištěné tak, aby byly stále otevřené. V tomto případě se v každém podlaží našlo několik dveří, u nichž chyběly samozavírače.

Další problémy únikové cesty spočívaly v chybějícím značení a zamčení některých únikových východů. Pamatujte, že únikové cesty, východy a evakuační výtahy MUSÍ být trvale označeny značkami pro únik a evakuaci osob!

Chcete mít opravdu bezpečnou školu či školku?

Chcete mít u kontroly vše v pořádku? Zvlášť ve školách a školkách byste měli dbát na požární bezpečnost, jde totiž především o bezpečí dětí. Pokud chcete zamezit rizikům a mít vše v oblasti BOZP a PO v pořádku, obraťte se na nás a my vám se vším pomůže, případně vás u inspekce zastoupíme.

Kontaktujte nás na tel. čísle +420 720 023 709 nebo vyplňte níže uvedený kontaktní formulář a dozvíte se víc.

Úniková cesta

Přečtěte si také:

Technické služby dostaly u kontroly KHS pochvalu!
Jak zvládnout inspekci bez stresu?
Je vůbec možné dodržovat limity u manipulace s živými břemeny?
Požární dveře a nejčastější chyby v jejich používání

Související články:

Ani nový klient se nečekané kontroly bát nemusí!

Nahlásila se k vám do firmy kontrola a nevíte si rady? I s takovou situací si dokážeme rychle poradit. U společnosti zabývající se opravou zemědělských strojů se na udání ohlásila …

Ani nový klient se nečekané kontroly bát nemusí!

Požární stěny je také potřeba správně zaznačit

Na začátku května navštívil náš technik pracoviště pivovaru před plánovanou kontrolou HZS. Na předkontrole klasicky prošel veškerou dokumentaci, požárně bezpečnostní řešení stavby a následně i pracoviště. V …

Požární stěny je také potřeba správně zaznačit

Chci informační schůzku